ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ηλιόπουλος: «Άκρως ικανοποιητικό αποτέλεσμα»

Ο Νίκος Ηλιόπουλος μετά από τραυματισμό και περίοδο αποκατάστασης, αγωνίστηκε με θάρρος στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού και κατέκτησε μια θέση σε έναν τελικό που εν τέλει δε διεξήχθη.

O 25χρονος γυμναστής έδωσε τον πρώτο του αγώνα μετά από μια περίοδο που τον ταλαιπώρησε αρκετά ένας τραυματισμός στον αγκώνα και που τον άφησε για μεγάλο διάστημα εκτός προπονήσεων. Παρ’ όλα αυτά, αποφάσισε να δοκιμάσει μάλιστα νέα προγράμματα σε μονόζυγο και δίζυγο και μπορεί στο δίζυγο να στάθηκε λίγο άτυχος καθώς γλίτωσε έναν τραυματισμό στα δάχτυλα και έμεινε εκτός τελικού (10.500β), στο μονόζυγο έδειξε να έχει βρει τα πατήματά του. Ο αθλητής του σύνθετου ατομικού, με 13.500 βαθμούς κατέλαβε την όγδοη θέση και βρέθηκε στους φιναλίστ του τελικού με αρκετά καλούς γυμναστές για αντιπάλους, για να δείξει πως με λίγη δουλειά ακόμη θα μπορέσει να κυνηγήσει και μεγαλύτερες βαθμολογίες αλλά και διακρίσεις. «Ήταν λίγο περίεργος αγώνας. Αν και ξεκίνησα στραβά την πρώτη μέρα και απέφυγα το Σάββατο τον τραυματισμό, δεν άφησα να με επηρεάσει την δεύτερη μέρα. Ωστόσο δεν περίμενα να μπω τελικό στο μονόζυγο γιατί είναι κάτι που δεν κυνηγούσα ειδικά μετά από ένα τραυματισμό που με άφησε εκτός για τρεις μήνες. Αλλά το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό, είμαι χαρούμενος και μόνο που πλασαρίστηκα μέσα στους τοπ 8! Ο τελικός θα ήταν (ή θα είναι) πολύ δυνατός με μεγάλα όνομα (παγκόσμιους πρωταθλητές και Ολυμπιονίκες του μονοζύγου). Όμως, θεωρώ την ακύρωση του αγώνα πολύ σωστή γιατί πάνω απ’ όλα προέχει η υγεία μου αλλά και των γύρω μου. Σίγουρα μου δίνει μια αυτοπεποίθηση αλλά είναι πραγματικά δύσκολο όλο αυτό, ειδικά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τώρα στην Ελλάδα και στο κόσμο γενικότερα» δηλώνει ο Ηλιόπουλος μιλώντας στο Sportsfeed που στόχο έχει να πάρει το πολυπόθητο Ολυμπιακό εισιτήριο μέσω του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί 27-31 Μαΐου στο Μπακού.
Θυμίζουμε πως το παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού διακόπηκε μία μέρα πριν τη διεξαγωγή της πρώτης μέρας των τελικών λόγω της απόφασης της ομοσπονδία γυμναστικής του Αζερμπαϊτζάν για απαγόρευση των μαζικών συγκεντρώσεων ως μέτρο για την καταπολέμηση του νέου κορονοϊού.