Ξεχώρισε ο Χρήστου στο Σέτε Κόλι

Την καλύτερη παρουσία από τους Έλληνες που συμμετείχαν στα απογευματινά αγωνίσματα (τελικοί) την είχε ο Απόστολος Χρήστου ο οποίος έδειξε ότι παραμένει σε καλή κατάσταση, παρά το φορτωμένο πρόγραμμα.

Στα 100μ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου κυνήγησε τον Ιταλό Νικολό Μπονάτσι από τον οποίο έχασε τελικά τερματίζοντας δεύτερος με 54.35. Ο Μπονάτσι κέρδισε κάνοντας 54.23.
Στα 200μ. πεταλούδα, ο Στέφανος Δημητριάδης με 1:57.58 ήταν τρίτος στον τελικό, πίσω από τον Λάζλο Τσεχ (1:54.69) και τον Μπένκε Μπίζο (1:57.30).
Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στα 400μ. μεικτής με χρόνο 4:21.16. Ο πολύπειρος πρωταθλητής έκανε αρκετά καλή κούρσα, χωρίς όμως να μπορέσει να πλησιάσει το όριο για το Ρίο (4:16.71).
O Αντώνης Φωκαΐδης το πάλεψε αλλά τελικά δεν κατάφερε να πλησιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες που ήταν ο στόχος του. Ο αθλητής του Νίκου Γέμελου τερμάτισε 7ος σε 15:36.46 με το όριο να είναι 15:14.77.
Στον τελικό Β των 50μ. πρόσθιο, ο Γιάννης Καρπουζλή ήταν τρίτος με 28.20.
Στα 100μ. πεταλούδα των γυναικών, η Κρίστελ Βουρνά αγωνίστηκε στον τελικό Β και κατέλαβε τη δεύτερη κάνοντας 59.60, επίδοση που την κράτησε μακριά από το όριο για τους Ολυμπιακούς (58.74).