Μείον ένας ανταγωνιστής για τον Κυνηγάκη στο δρόμο για το Τόκιο

Ο Βρετανός Τζακ Μπρουνέλ κρέμασε το σκουφάκι του λίγο καιρό πριν την διεξαγωγή του προ-Ολυμπιακού αγώνα ανοιχτής θάλασσης γεγονός που ευνοεί τον Άλκη Κυνηγάκη στην προσπάθειά του για την πρόκριση.

Ο Μπρουνέλ είχε αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς του Ρίο το 2016, όμως δεν πήρε κατάταξη γιατί είχε ακυρωθεί από τους κριτές. Τελευταία του κούρσα ήταν το 10αρι στο παγκόσμιο κύπελλο της Ντόχα στις 13 Μαρτίου στο οποίο τερμάτισε στην 24η θέση σε 1:52.43. Στον ίδιο αγώνα κολύμπησε και ο Κηνυγάκης ο οποίος τερμάτισε 12ος με 1:52.21. Στις 29-30 Μαΐου είναι προγραμματισμένος ο προ-Ολυμπιακός αγώνας στην Φουκουκόα και αν και η τοποθεσία είναι αβέβαιη εξαιτίας της πανδημίας, ο Έλληνας κολυμβητής θα έχει έναν αθλητή λιγότερο να ανταγωνιστεί στη διεκδίκηση της πρόκρισής του.