Γύρος της Ιταλίας: Νίκη με διαφορά χιλιοστών!

Στο 4ο ετάπ του ποδηλατικού Γύρου της Ιταλίας νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Αρνό Ντεμάρ με πολύ μικρή διαφορά από τους ανταγωνιστές του. Παράλληλα ο Ζοάο Αλμέιδα κατάφερε να παραμείνει πρώτος στην γενική κατάταξη κερδίζοντας προβάδισμα.

της Σωτηρίας Στασινού

Ο σημερινός αγώνας ξεκίνησε με μία απρόβλεπτη αποχώρηση του Γκέρεντ Τόμας και συνέχισε με δυσκολίες. Όχι μόνο λόγω των καιρικών συνθηκών, όπου οι βρεγμένοι δρόμοι δυσκόλεψαν την ισορροπία των αθλητών αλλά και λόγω της δύσκολης διαδρομής του ετάπ.

Η διαδρομή Κατάνια-Βιλαφράνκα Τιρένα παρόλο την μικρή της -σχετικά- απόσταση ξεκινάει και τελειώνει παραθαλάσσια ωστόσο στο ενδιάμεσο υπάρχει ένα συνεχώς αυξανόμενο υψόμετρο με πικ το σημείο Πορτέλλα Μαντράτσι.

Νικητής της διαδρομής αναδείχθηκε ο Αρνό Ντεμάρ αθλητής της ομάδας Groupama-FDJ, ο οποίος κυριολεκτικά μέχρι και την τελευταία στιγμή (photo finish) δεν ήξερε εάν είχε κερδίσει ή όχι. Τελικά επικράτησε εκείνος με χρόνο 3:22:13 και δήλωσε: «Είχα την τύχη με το μέρος μου. Αυτό είναι κάτι ιδιαίτερο». Δεύτερος με διαφορά χιλιοστών αναδείχθηκε ο  Πίτερ Σάγκαν, ο οποίος όπως και στο δέυτερο ετάπ έτσι και εδώ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Τρίτος ολοκλήρωσε ο  Νταβίντε Μπαλερίνι.

Στη γενική κατάταξη τα πράγματα για τον Πορτογάλο Αλμέιδα δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα καθώς όχι μόνο υπερασπίστηκε επιτυχώς την ροζ φανέλα αλλά πήρε και προβάδισμα 2 δευτερολέπτων από τον  νικητή του 3ου ετάπ Τζόναθαν Καϊσέδο (11:06:36 ο χρόνος του Αλμέιδα).