Νίκη με σούπερ Τσουκαλά

Την πρώτη της νίκη, σημείωσε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών στο τουρνουά που διεξάγεται στην Ουτρέχτη, έχοντας την Χριστίνα Τσουκαλά σε εξαιρετική μέρα.

Η ελληνική ομάδα επικράτησε επί της Κίνας 11-10. Ο προπονητής της Εθνικης, Γιώργος Μορφέσης, σε σχέση με την ήττα από την Ουγγαρία στην πρεμιέρα, έκανε ορισμένες αλλαγές. Έτσι, ενώ χθες έπαιξε η Έλενα Κούβδου, σήμερα αγωνίστηκε η Χρυσή Διαμαντοπούλου στη θέση της τερματοφύλακα.
Στο αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ, πέρα από ένα ισχνό προβάδισμα των Κινέζων στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου (6-5). Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική μας βελτίωσε την άμυνα και με το γκολ που πέτυχε η αρχηγός Αντιγόνη Ρουμπέση, τρια λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 11-10, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τη νίκη.
Η Εθνική ολοκληρώνει την παρουσία της στο τουρνουά αύριο, αντιμετωπίζοντας στις 13:00, την οικοδέσποινα Ολλανδία.
Οκτάλεπτα 3-3, 2-3, 3-3, 3-1
Οι σκόρερ της Εθνικής Τσουκαλά 6, Ρουμπέση 2, Χαραλαμπίδου Στ. 2, Ασημάκη 1.
Ο Γιώργος Μορφέσης, μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ σημείωσε: «Δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, τόσο από αυτό το παιχνίδι, όσο και από το χθεσινό της πρεμιέρας απέναντι στην Ουγγαρία, στο οποίο χάσαμε με ένα γκολ διαφορά. Βρισκόμαστε μόλις στην τρίτη εβδομάδα της προετοιμασίας μας, έχουμε καλές και μέτριες στιγμές. Θα ήθελα να είμαστε περισσότερο ομάδα. Πρέπει να υπάρξει βελτίωση στην άμυνα. Είμαι πάντως ευχαριστημένος από τις προσπάθειες των κοριτσιών».