Connect with us

TOKYO 2020

Οι ώρες… διάκρισης της Ελλάδας στο Τόκιο

Published

on

Με δημοσιευμένο το πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων μπορούμε να βρούμε τις μέρες και τις ώρες που έχουν έντονο ελληνικό ενδιαφέρον. Τις μέρες που ο ελληνικός αθλητισμός μπορεί να πανηγυρίσει διακρίσεις.

του Παναγιώτη Βότση
[email protected]

Η διάκριση στο μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του πλανήτη είναι σταθμός-ορόσημο της καριέρας και της ζωής των αθλητών αλλά και σταθμός-ορόσημο για την αθλητική ιστορία της Ελλάδας. Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα συγκεντρώσαμε τους αθλητές και τις αθλήτριες της χώρας μας που μπορούν να προσφέρουν θέαμα και συγκίνηση και σε κάποιες περιπτώσεις να διεκδικήσουν μετάλλια. Πάμε να δούμε ποιοι είναι αυτοί για την Ελλάδα και πως θα διαμορφωθεί το αγωνιστικό τους πρόγραμμά:

ΣΤΙΒΟΣ (Ολυμπιακό στάδιο)

Κατερίνα Στεφανίδη,  Νικόλ Κυριακοπούλου – άλμα επί κοντώ
Προκριματικός: Δευτέρα 3 Αυγούστου, 19:00-22:00
Τελικός: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 19:00-21:45
Απονομή: Παρασκευή 7 Αυγούστου, 20:00-22:55
Μίλτος Τεντόγλου – άλμα εις μήκος
Προκριματικός: Σάββατο 1 Αυγούστου, 19:00-21:55
Τελικός: Δευτέρα 3 Αυγούστου, 09:00-11:55
Απονομή: Δευτέρα 3 Αυγούστου, 19:00-22:00
Βούλα Παπαχρήστου – άλμα τριπλούν
Προκριματικός: Παρασκεύη 31 Ιουλίου, 19:00-21:10
Τελικός: Κυριακή 2 Αυγούστου, 19:00-21:55
Απονομή: Δευτέρα 3 Αυγούστου, 09:00-11:55
Κώστας Φιλιππίδης, Εμμανουήλ Καράλης – άλμα επί κοντώ
Προκριματικός: Σάββατο 1 Αυγούστου, 09:00-12:00
Τελικός: Τρίτη 4 Αυγούστου, 19:00-21:55
Απονομή: Τετάρτη 5 Αυγούστου, 09:00-12:15

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (Tokyo Aquatics Centre)

Απόστολος Χρήστου – 100μ. ύπτιο
Προκριματικός: Κυριακή 26 Ιουλίου, 19:00–21:30
Ημιτελικός: Δευτέρα 27 Ιουλίου, 10:30–12:30
Τελικός: Τρίτη 28 Ιουλίου, 10:30–12:30
Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ. ελεύθερο
Προκριματικός: Παρασκευή 31 Ιουλίου, 19:00–21:30
Ημιτελικός: Σάββατο 1 Αυγούστου, 10:30–12:30
Τελικός: Κυριακή 2 Αυγούστου, 10:30–12:30
Ανδρέας Βαζαίος – 200μ. μεικτή ατομική
Προκριματικός: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 19:00–21:30
Ημιτελικός: Πέμπτη 30 Ιολίου, 10:30–12:30
Τελικός: Παρασκευή 31 Ιουλίου, 10:30–12:30

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (Izu Velodrome)

Χρήστος Βολικάκης – όμνιουμ
Σκρατς: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 15:30-18:50
Τέμπο: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 15:30-18:50
Αποκλεισμός: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 15:30-18:50
Απονομή: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 15:30-18:50

ΤΕΝΙΣ (Ariake Tennis Park)

Στέφανος Τσιτσιπάς – μονό
Πρώτος γύρος: Σάββατο 25 Ιουλίου, 11:00-20:00 & Κυριακή 26 Ιουλίου, 11:00-20:00
Δεύτερος γύρος: Δευτέρα 27 Ιουλίου, 11:00-20:00 & Τρίτη 28 Ιουλίου, 11:00-20:00
Τρίτος γύρος: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 11:00-20:00
Προημιτελικός: Πέμπτη 30 Ιουλίου, 11:00-20:00
Ημιτελικός: Παρασκευή 31 Ιουλίου, 12:00-20:00
Μικρός Τελικός: Σάββατο 1 Αυγούστου, 12:00-20:00
Τελικός-Απονομή: Κυριακή 2 Αυγούστου, 12:00-20:00
Μαρία Σάκκαρη – μονό
Πρώτος γύρος: Σάββατο 25 Ιουλίου, 11:00-20:00 & Κυριακή 26 Ιουλίου, 11:00-20:00
Δεύτερος γύρος: Δευτέρα 27 Ιουλίου, 11:00-20:00 & Τρίτη 28 Ιουλίου, 11:00-20:00
Τρίτος γύρος: Τρίτη 28 Ιουλίου, 11:00-20:00
Προημιτελικός: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 11:00-20:00
Ημιτελικός: Πέμπτη 30 Ιουλίου, 11:00-20:00
Μικρός Τελικός: Σάββατο 1 Αυγούστου, 12:00-20:00
Τελικός-Απονομή: Σάββατο 1 Αυγούστου, 12:00-20:00
Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη – μεικτό διπλό
Πρώτος γύρος: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 11:00-20:00
Προημιτελικός: Πέμπτη 30 Ιουλίου, 11:00-20:00
Ημιτελικός: Παρασκευή 31 Ιουλίου, 12:00-20:00
Μικρός τελικός: Σάββατο 1 Αυγούστου, 12:00-20:00
Τελικός-Απονομή: Κυριακή 2 Αυγούστου, 12:00-20:00

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (Asaka Shooting Range)

Άννα Κορακάκη – 10μ. αεροβόλο πιστόλι
Προκριματικός: Σάββατο 25 Ιουλίου, 8:30-16:30
Τελικός: Σάββατο 25 Ιουλίου, 8:30-16:30
Απονομή: Σάββατο 25 Ιουλίου, 8:30-16:30
Άννα Κορακάκη – 25μ. αεροβόλο πιστόλι
Προκριματικός: Παρασκευή 31 Ιουλίου,9:00-15:00
Τελικός: Παρασκευή 31 Ιουλίου, 9:00-15:00
Απονομή: Παρασκευή 31 Ιουλίου, 9:00-15:00

ΚΑΡΑΤΕ (Nippon Budokan)

Ελένη Χατζηλιάδου – Κουμίτε (+61κ.)
Προκριματικός: Σάββατο 8 Αυγούστου, 14:00-20:15
Ημιτελικός: Σάββατο 8 Αυγούστου, 14:00-20:15
Τελικός-Απονομή: Σάββατο 8 Αυγούστου, 14:00-20:15

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (Sea Forest Waterway)

Δίκωπος γυναικών
Προκριματικές σειρές: Σάββατο 25 Ιουλίου, 8:30-12:30
Ρεπεσάζ: Κυριακή 26 Ιουλίου, 8:30-11:10
Ημιτελικός: Τρίτη 28 Ιουλίου, 8:30-11:55
Τελικός: Πέμπτη 30 Ιουλίου, 8:30-11:55

ΠΑΛΗ (Makuhari Messe)

Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ.
Προκριματικοί: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 11:00-13:30
Προημιτελικός: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 11:00-13:30
Ημιτελικός: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 18:15-22:00
Ρεπεσάζ: Παρασκευή 7 Αυγούστου, 11:00-13:30
Τελικός: Παρασκευή 7 Αυγούστου, 18:15-22:00

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (Ariake Gymnastics Centre)

Λευτέρης Πετρούνιας – κρίκοι
Προκριματικός: Σάββατο 25 Ιουλίου, 10:00-12:30
Τελικός-Απονομή: Δευτέρα 3 Αυγούστου, 17:00-19:15

ΠΟΛΟ (Tatsumi Water Polo Centre)

Εθνική ανδρών
Προημιτελικός: Τετάρτη 5 Αυγούστου, 14:00-21:00
Ημιτελικός: Παρασκευή 7 Αυγούστου, 14:00-21:00
Τελικός-Απονομή: Κυριακή 9 Αυγούστου, 16:30-18:20
Εθνική γυναικών
Προημιτελικός: Τρίτη 4 Αυγούστου, 14:00-21:00
Ημιτελικός: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 14:00-21:00
Τελικός-Απονομή: Σάββατο 8 Αυγούστου, 16:30-18:20

ΜΠΑΣΚΕΤ (Saitama Super Arena)

Εθνική ανδρών
Προημιτελικός: Τρίτη 4 Αυγούστου, 10:00-23:00
Ημιτελικός: Πέμπτη 6 Αυγούστου, 13:15-22:00
Τελικός: Σάββατο 8 Αυγούστου – 11:30-13:30

ΤΖΟΥΝΤΟ (Nippon Budokan)

Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ.
Προκριματικός: Τρίτη 28 Ιουλίου, 10:30-14:30
Προημιτελικός: Τρίτη 28 Ιουλίου, 10:30-14:30
Ρεπεσάζ-Ημιτελικός: Τρίτη 28 Ιουλίου, 17:00-19:40
Τελικός: Τρίτη 28 Ιουλίου, 17:00-19:40
Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ.
Προκριματικός: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 10:30-14:30
Προημιτελικός: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 10:30-14:30
Ρεπεσάζ-Ημιτελικός: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 17:00-19:40
Τελικός: Τετάρτη 29 Ιουλίου, 17:00-19:40

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (Enoshima Yacht Harbour)

Παύλος Καγιαλής & Παναγιώτης Μάντης – 470
Τετάρτη 29 Ιουλίου & Πέμπτη 30 Ιουλίου, 12:00-18:00
Κυριακή 2 Αυγούστου & Δευτέρα 3 Αυγούστου, 12:00-18:00
Αγώνας μεταλλίων, Απονομή: Τετάρτη 5 Αυγούστου, 14:30-16:50
Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX
Αγώνες: Κυριακή 26 Ιουλίου & Δευτέρα 27 Ιουλίου. 12:00-18:00
Αγώνες: Τετάρτη 29 Ιουλίου & Πέμπτη 30 Ιουλίου, 12:00-18:00
Αγώνας μεταλλίων, Απονομή: Σάββατο 1 Αυγούστου, 12:00-18:00

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες