ΡΙΟ 2016

Οι προβλέψεις των μεταλλίων στο τρίαθλο

Σύμφωνα με τις προβλέψεις του αθλητικού επιτελείου του Associated Press, ο Ισπανός Μάριο Μόλα θα κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ στο βάθρο θα ανεβεί μόνο ο ένας από τους δύο Βρετανούς αδελφούς Μπράουνλι. Το χρυσό μετάλλιο στις γυναίκες θα κατακτήσει η Αμερικανίδα Γκουέν Γιόργκενσεν.

Ο Μάριο Μόλα κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Χαβιέρ Γκόμεζ που τραυματίστηκε στο χέρι πριν από λίγες εβδομάδες και δε θα προλάβαινε να ήταν έτοιμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αν ταξίδευε στο Ρίο, ο 33χρονος Ισπανός θα ήταν το απόλυτο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο. Ωστόσο βάσει του Associated Press, ο Μόλα θα αποδειχθεί άξιος αντικαταστάτης του αφού προβλέπεται πως θα ανεβεί στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Όσον αφορά τη δεύτερη θέση, εκεί θα βρεθεί ο Τζόναθαν Μπράουνλι ο οποίος στο Λονδίνο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Εκτός βάθρου θα μείνει, σύμφωνα πάντα με τις προβλέψεις του AP, ο χρυσός Ολυμπιονίκης του 2012, Άλιστερ Μπράονλι. Στις γυναίκες η Αμερικανίδα Γκουέν Γιόργκενσεν, στη δεύτερη παρουσία της σε Αγώνες, θα καταλάβει την πρώτη θέση, ενώ θα την ακολουθήσει η Φλόρα Ντάφι από τις Βερμούδες. Το μετάλλιο της Ντάφι θα είναι το μοναδικό της νησιωτικής χώρας στο Ρίο.