ΤΡΙΑΘΛΟ

Σούπερ Μπιτάδος, 4ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναγιώγης Μπιτάδος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τριάθλου, στην ηλικιακή κατηγορία Κ23.

του Γιώργου Κατσαρού

Ο 20χρονος Μπιτάδος πρωταθλητής, πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση Έλληνα τριαθλήτη, όλων των εποχών, διεκδικώντας μέχρι το φίνις μία θέση στο βάθρο.
Πρόκειται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο Ποντεβέδρα της Ισπανίας και ο Μπιτάδος ήταν ο μικρότερος ηλικιακά την πρώτης δεκάδας.
Ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:45:56, με τον Ολλανδό Μιτς Κόλκαν να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο τερματίζοντας σε 1:45:42. Τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή κατάκτησε ο Γερμανός Σάιμον Χενσελέτ (1:45:18) και δεύτερος ήταν ο Γάλλος Μπατίστ Πασερμά (1:45:30).
Ο Μπιτάδος ολοκλήρωσε το κολύμπι σε 18:20 (1500μ), την ποδηλασία σε 54:23 (39,8χλμ) και τα 10χλμ τρέξιμο σε 31:40.
Παγκόσμιος πρωταθλητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Γάλλος Ντοριάν Κονίνξ ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 1:42:22 κερδίζοντας στο φίνις τον Τιμ Χέλβινγκ (Γερμανία) που τερμάτισε επίσης σε 1:42:22, όσο έκανε και ο τρίτος, Πιερ Λε Κορ (Γαλλία) σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες της χρονιάς.