Όπεν Αυστραλίας: Αποσύρθηκε αθλήτρια με έντονο βήχα

Η Σλοβένα Νταλίλα Γιακούποβιτς συμμετείχε σήμερα στον 1ο γύρο των προκριματικών και παρόλο που νικούσε, αποσύρθηκε από τον αγώνα.

Μελβούρνη – Παναγιώτης Βότσης

Η νεαρή τενίστρια είχε το προβάδισμα με νίκη με 4-6 στο πρώτο σετ απέναντι στην Ελβετή Στέφανι Βόγκελε. Ένα πόντο πριν οδηγήσει το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ με το σκορ στο 6-5 (40-AD) η Γιακούποβιτς γονάτισε στο έδαφος και έδειξε έντονη ενόχληση, βήχα και δυσκολία στην αναπνοή. Η αθλήτρια αποχώρησε με δάκρυα από τον αγωνιστικό χώρο με τη βοήθεια του ιατρικού προσωπικού και στη συνέχεια ανακοινώθηκε ότι αποσύρθηκε από τον αγώνα. Αμέσως μετά δήλωσε: «Ήταν πολύ άσχημο, Δεν έχω ζήσει ξανά κάτι παρόμοιο, ήταν πολύ τρομακτικό και πίστευα ότι θα καταρρεύσω. Για αυτό έπεσα στο έδαφος, δεν μπορούσα να περπατήσω πια και στο έδαφος μπορούσα να πάρω καλύτερα ανάσες» ενώ στη συνέχεια που ένιωσε καλύτερα δήλωσε ότι είναι θυμωμένη με τους διοργανωτές που την άφησαν να παίξει σε αυτές τις συνθήκες.

Πέρα από αυτό το έντονο περιστατικό, άλλη μία αθλήτρια, η Καναδή Εβγκένια Μπουτσάρντ, ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ λόγω θεμάτων στην αναπνοή και η Μαρία Σαράποβα ολοκλήρωσε νωρίτερα από το αναμενόμενο την προπόνησή της.