Νικηφόρο το ξεκίνημα της Σάκκαρη στην Αδελαΐδα

Η Μαρία Σάκκαρη δυσκολεύτηκε μόνο για ένα σετ στην αναμέτρηση κόντρα στη Βιτάλια Ντιατσένκο και επικρατώντας με 7-5, 6-2 πέρασε στο δεύτερο γύρο τουρνουά.

του Θανάση Σταθόπουλου

Παραχωρώντας μόλις 15 πόντους στο σερβίς της και με το πρώτο της σερβίς να ξεπερνάει το 70% (75.7%), η Μαρία Σάκκαρη σημείωσε την πρώτη νίκη της μέσα στο 2020, με την οποία εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση του τουρνουά που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στην Αδελαΐδα.
Η Νο23 του κόσμου ξεκίνησε με μπρέικ την αναμέτρηση (2-1), ενώ στη συνέχεια είχε δύο σετ-πόιντ, με την Ντιατσένκο όχι μόνο να τα σβήνει, αλλά στη συνέχεια να φτάνει στο μπρέικ ισοφαρίζοντας σε 5-5.
Η απάντηση της Σάκκαρη ήταν άμεση, καθώς με δεύτερο μπρέικ έκανε το 6-5 και αμέσως μετά μ’ ένα εύκολο χολντ έφτασε στο 7-5 μετά από 52 λεπτά.
Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, η οποία πήρε προβάδισμα με 4-0 (δύο μπρέικ), ενώ στο έβδομο γκέιμ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα τέσσερα ματς-πόιντ που της παρουσιάστηκαν, με την Ντιατσένκο να μειώνει σε 5-2.
Μάλιστα η Ρωσίδα πήγε να κάνει ό,τι και στο πρώτο σετ, φτάνοντας σε μπρέικ (30-40), αλλά η Σάκκαρη με κατάφερε να πάρει το σετ, αλλά και την πρόκριση για τον επόμενο γύρο σε περίπου 90 λεπτά.
Επόμενη αντίπαλος για τη Σάκκαρη θα είναι η καλή της φίλης, Ντόνα Βέκιτς (Κροατία), η οποία κέρδισε στα τρία σετ τη Λετονή Αναστασία Σεβάστοβα με 4-6, 6-1, 6-3.