ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης: ουκρανική κυριαρχία στις γυναίκες

Η τέταρτη και η πέμπτη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης περιλάμβανε τους τελικούς στις δέκα κατηγορίες βάρους της πάλης γυναικών όπου είχαμε αρκετές εκπλήξεις και νέα ονόματα στο βάθρο.

του Παναγιώτη Βότση

Παρόλο που φέτος δυστυχώς δεν είχαμε ελληνική παρουσία στους τελικούς των γυναικών αξίζει να αναφέρουμε τα αποτελέσματα και τις μάχες που έγιναν. Το 2019 ήταν αναμφίβολα η χρονιά της Ουκρανίας. Από το ένα χάλκινο μετάλλιο στο Κάσπισκ οι Ουκρανές αθλήτριες κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο Βουκουρέστι με χρυσά μετάλλια σε τέσσερις κατηγορίες (50κ., 55κ., 68κ., 72κ.) και άλλες δύο παρουσίες σε τελικούς (53κ., 57κ.). Ολόγος για τις Λίβακ, Χόυσιακ, Τσερκάσοβα και Μπερέζνα που κατέκτησαν χρυσό μετάλλιο και τις Χορίσνα και Κιτ που κατέκτησαν αργυρό. Η Ρωσίδα Σταλβίρα Όρσους στα 53κ., η Βουλγάρες Μπιλιάνα Ντούντοβα και Ταϊμπέ Γιουσείν στα 58κ. και 62κ. και η Τουρκάλα Γιασεμίν Αντάρ στην κατηγορία βαρέων βαρών ήταν οι μόνες που κατάφεραν να επαναλάβουν το χρυσό μετάλλιο του Κάσπισκ, με τη Ντούντοβα όμως να ανεβαίνει κατηγορία. Στα αξιοσημείωτα η νίκη της Αζέρας Έλις Μανόλοβα στα 65κ. όπου η παγκόσμια πρωταθλήτρια Φινλανδή Πέτρα Όλι πήρε το χάλκινο. Η Μαρία Πρεβολαράκη δυστυχώς δεν κατάφερε να επαναλάβει το μετάλλιο του Κάσπισκ αφού αποκλείστηκε από τον πρώτο αγώνα στα 53κ. κόντρα στη Σουηδή Σοφία Μάτσον η οποία τη νίκησε με πτώση. Στον πρώτο αγώνα αποκλείστηκαν και οι υπόλοιπες Ελληνίδες αθλήτριες: Κατερίνα Πιτσιάβα (76κ.), Αθηνά Γιατζόγλου (50κ.), Χριστίνα Δεμιρκάν (55κ.) και Ζωή Χατσατούροβα (57κ.). Στην ομαδική βαθμολογία η Ουκρανία ήταν προφανώς πρώτη με 168 βαθμούς, ακολούθησαν Βουλγαρία με 112, Τουρκία με 98 και Αζερμπαϊτζάν με 96 ενώ μεγάλη πτώση παρουσίασαν Ρωσία και Λευκορωσία που πέρυσι είχαν κάνει το 1-2 αφού συμβιβάστηκαν με την 5η θέση (89β.) και την 8η θέση (59β.) της κατάταξης.