ΤΡΙΑΘΛΟ

Πέμπτος ο Μπιτάδος στο ευρωπαϊκό

Πέμπτος ήταν ο 16χρονος Παναγιώτης Μπιτάδος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα XTERRA στην Τσεχία, στην πρώτη του συμμετοχή σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο τρίαθλο.

Ο 16χρονος Παναγιώτης Μπιτάδος κατέλαβε την πέμπτη θέση στην κατηγορία του (ανάμεσα σε 14 αθλητές) όντας ο μικρότερος ηλικιακά και την 58η στην γενική ανάμεσα σε 403 αθλητές στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Xterra 2019 στην επαρχία Πρατσάτισε της Τσεχίας. Αυτή η συμμετοχή για τον 16χρονο τριαθλητή ήταν η πρώτη του σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενώ ο μεγάλος στόχος για φέτος είναι να αγωνιστεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα XTERRA στο Μάουι της Χαβάης, τον ερχόμενο Οκτώβριο, δίνοντας εξαιρετικά δείγματα μέχρι στιγμής.

Στην ίδια διοργάνωση, Απόστολος Χρυσαφέλης κατέλαβε την 12η θέση στο AG M35-39 (3:21:42) και μένει να δούμε ποια θα είναι η τελική του κατάταξη εντός του 2019 και ο Γιάννης Κλόκας, κατέλαβε την 25η θέση AG M35-39 (4:00:36), στην μόλις δεύτερη συμμετοχή του στην απόσταση, γεγονός που αφήνει πολλές προσδοκίες για το μέλλον.