ΤΡΙΑΘΛΟ

56ος ο Λάβδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Στο Βέερτ της Ολλανδίας πραγματοποιήθηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τριάθλου με την Ελλάδα να εκπροσωπείται από το Γιώργο Λάβδα.

O 19 χρονος Έλληνας τριαθλητής συμμετείχει στην κατηγορία των νέων ανδρών ολοκληρώνοντας κολύμβηση, ποδηλασία και τρέξιμο σε 54:21 για να καταλάβει την 56η θέση στη γενική κατάταξη. Νικητής στην κατηγορία με 49:04 ο Γάλλος Πολ Ζορχεντάμ ενώ μαζί έπεσαν στον τερματισμό ο επίσης Γάλλος Μπόρις Πιερ και ο Ισοπανός Ρικάρντο Μπατίστα με 49:07.

Ο Λάβδας σπουδάζει και προπονείται στην Αυστρία και πριν από λίγες μέρες κατέλαβε την 5η θέση στο αυστριακό πρωτάθλημα.

Στην κατηγορία των ανδρών, ο δις χρυσός Ολυμπιονίκης Άλιστερ Μπράουνλι (Βρετανία) ήταν ο νικητής με 1:35:01 και τον ακολούθησαν οι Ζοάο Περέιρα (Πορτογαλία)Α με 1:35:23 και Ζελ Τζινς (Βέλγιο) με 1:35:56. Και στις γυναίκες η Βρετανία πήρε το χρυσό με την Μπεθ Πότερ (1:45:44) ενώ δεύτερη ήταν η Σάντρα Ντοντέτ (Γαλλία) με 1:46:42 και τρείτη η Κλερ Μισέλ (Βέλγιο) με 1:46:55.