ΜΠΑΚΟΥ 2015

Πέρασε ο Κρεάνγκα

Ο Καλλίνικος Κρεάνγκα στον 2ο γύρο του απλού επικράτησε με 4-2 σετ του Ρουμάνου Άντριαν Κριζάν και προκρίθηκε στους «16» των ευρωπαϊκών αγώνων που διεξάγονται στο Μπακού.

Με πολύ καλή ψυχολογία από τις προηγούμενες εμφανίσεις ο Κρεάνγκα (νούμερο 44 στην ευρωπαϊκή κατάταξη του Ιουνίου) μπήκε αποφασισμένος στο ματς με τον Κριζάν (Νο 21). Έπαιξε πιο ελεύθερα συγκριτικά με την πρεμιέρα στο αγώνισμα, ενώ μέτρησε και το γεγονός ότι αντιμετώπισε αθλητή με βολικό για τον ίδιο στυλ παιχνιδιού.
Ο Έλληνας άσος αξιοποίησε σε μεγάλο βαθμό το σερβίς του και αυτό φάνηκε κυρίως στο 3ο και το 4ο σετ. Κατέκτησε 7 και 6 πόντους αντίστοιχα και μάλιστα στο 3ο σετ «κράτησε» το σερβίς του για το 10-8
και αμέσως μετά για το 11-10. Στο 4ο σετ έμεινε πίσω με 1-5, αλλά έκανε εντυπωσιακή επαναφορά στηριζόμενος σε σερβίς και δυνατή επίθεση, προηγήθηκε 7-5 και τελικά επικράτησε 11-8.
Στο 5ο σετ ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης του απλού ανδρών το 2012 απέκτησε εκ νέου καλή διαφορά (7-2) κι αυτή τη φορά την εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει σε 2-3, όμως ο Κρεάνγκα λες και …κράτησε δυνάμεις έκανε τρομερή εκκίνηση στο 6ο σετ (7-1) και δεν επέτρεψε στιγμή στον αντίπαλό του να σκεφτεί ότι μπορεί να φτάσει στην ανατροπή (11-9, 8-11, 12-10, 11-8, 8-11, 11-5).