ΜΠΑΚΟΥ 2015

Ημιτελικός με Σερβία

Τη Σερβία θα αντιμετωπίσει η Εθνική εφήβων την Παρασκευή στις 18:30, στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι Σέρβοι απέκλεισαν τους Ιταλούς κερδίζοντας με 8-7.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η τετράδα της ημιτελικής φάσης ολοκληρώθηκε και η Σερβία θα είναι το τελευταίο εμπόδιο της Εθνικής μας πριν τον τελικό των ευρωπαϊκών αγώνων στο Μπακού. Οι Σέρβοι νίκησαν τους Ιταλούς με 8-7 (2-1, 1-3, 1-2, 4-2), σε ένα ακόμα συγκλονιστικό παιχνίδι. Η Ιταλία είχε το προβάδισμα στο τρίτο οκτάλεπτο με 4-6, όμως οι Σέρβοι ισοφάρισαν σε 6-6 και 4:21 πριν το τέλος του παιχνιδιού συνεχίζοντας το σερί τους πήραν προβάδισμα με 7-6. Η Ιταλία ισοφάρισε σε 7-7 και δύο λεπτά πριν το φινάλε είχε την ευκαιρία να προηγηθεί. Σε αυτό το δίλεπτο έγιναν φοβερά πράγματα. Οι Ιταλοί έχασαν επίθεση με παίκτη παραπάνω, καθώς κόπηκε το σουτ του Φαμπιάνο, ο Λούκιτς έχασε την μπάλα από τον Σπιόνε, όμως ο τερματοφύλακας των Σέρβων απέκρουσε το σουτ του Ντελ Μπάσο, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Βούτσινιτς στα 33 δευτερόλεπτα έκανε το 8-7 με μακρινό σουτ, ο Γκουίντι στα 8 δευτερόλεπτα έκανε σουτ που δεν κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα και οι Σέρβοι πανηγύρισαν τελικά τη μεγάλη νίκη και πρόκριση.
Στον άλλο ημιτελικό, η Κροατία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Γερμανία, την οποία νίκησε με 18-12 (3-0, 5-6, 5-5, 5-1) και θα παίξει επίσης την Παρασκευή στις 17:00 κόντρα στην Ισπανία, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.