ΤΖΟΥΝΤΟ

Πήρε βαθμούς ο Αζωίδης

Την πέμπτη θέση στο όπεν της Τυνησίας κατέκτησε ο Γιώργος Αζωίδης και παίρνει πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την Ολυμπιακή πρόκριση.

Ο 23χρονος πρωταθλητής είχε απολογισμό δύο νικών και δύο ηττών στην κατηγορία των 73 κιλών. Αρχικά επικράτησε του Τυνήσιου Μπαρχούμι με ippon σε 2:10, στη συνέχεια ηττήθηκε από τον Γάλλο Χανέ σε 2:54, στον πρώτο αγώνα του ρεπεσάζ επικράτησε του Γάλλου Καβαγέρα σε 3:18 και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο ηττήθηκε από τον Βέλγο Τσούτσι σε 4:44 και παρόλο που μέχρι τότε προηγούνταν με yuko. Με την πέμπτη θέση ο Αζωΐδης θα έχει άνοδο στην παγκόσμια κατάταξη, από την 66η θέση που βρίσκεται σήμερα.

Νωρίτερα, στην κατηγορία των -63 κιλών η Λίζα Τελτσίδου ηττήθηκε από τη Γαλλίδα Ντι Σίντιο με yuko.

Την Κυριακή θα μπει στο τατάμι ο Αλέξης Ντανατσίδης στην κατηγορία των -81 κιλών και θα αντιμετωπίσει στον πρώτο αγώνα του τον Κουάμπα Πουτούκου από τη Γκαμπόν.