ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τσιρίκο στο ευρωπαϊκό

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Θανάσης Τσιρίκος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καταδύσεων της κατηγορίας Β, κατακτώντας την 6η θέση στον τελικό της πλατφόρμας των 10μ.

Ο νεαρός πρωταθλητής έδωσε μεγάλη μάχη για να βρεθεί στο βάθρο των νικητών όπου έμεινε εκτός για κάτι λιγότερο από εννέα βαθμούς, συγκεντρώνοντας 397.40 βαθμούς. Μάλιστα, μέχρι την προτελευταία κατάδυση ήταν στην 3η θέση με 354 βαθμούς, έχοντας όμως ελάχιστη διαφορά από τους διώκτες του. Ένα λάθος του όμως στην τελευταία προσπάθεια του κόστισε σημαντικούς βαθμούς. Πρώτος στο αγώνισμα αυτής της κατηγορίας, ο ρώσος Μαξίμ Μαλοφέεφ με 494.25 βαθμούς, ενώ δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Σάντρο Ρογκάβα με 431.20. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Άινταν Χίσλοπ από τη Μεγάλη Βρετανία με 406.25.
Στις συγχρονισμένες καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. ο Τσιρίκος με τον Ανδρόγεως Σαμψάκης – Μπακόπουλος κατετάγησαν στην 8η θέση με 213.30 βαθμούς, αφού ένα λάθος στην τρίτη προσπάθεια στάθηκε αρκετό για να μην πάρουν βαθμολογία και να μείνουν πίσω από τους υπόλοιπους αθλητές. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Ρώσοι Ρούσλαν Τερνοβόι και Μάξιμ Μαλοφέεφ με 350.73 βαθμούς, ενώ τους ακολούθησαν οι Βρετανοί Μάθιου Ντίξον και Νοά Γουίλιαμς με 344.28 και οι Ρουμάνοι Ορελιάν Ντράγκομιρ και Αλίν – Ιοάν Ρόντου με 283.92 βαθμούς.
Οι αγώνες στο Μπέργκεν συνεχίζονται σήμερα και από ελληνικής πλευράς θα αγωνιστούν ο Νίκος Μόλβαλης και ο Θεόφιλος Αυθίνος στα 3μ. τραμπολίνο της Α κατηγορίας.