Πολύ σκληρή για να πεθάνει

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Βουλιαγμένη, η οποία νίκησε τον Ολυμπιακό μέσα στο Παπαστράτειο 10-9 και μείωσε τη σειρά των τελικών της Α1 των γυναικών σε 2-1.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Φουλ επίθεση από τον Ολυμπιακό το πρώτο οκτάλεπτο, με την Ασημάκη να βρίσκει λύσεις σημειώνοντας τρία γκολ για να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό από νωρίς και να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος 4-2.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Βουλιαγμένη κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους και να μπλοκάρει την Ασημάκη. Η ομάδα του Κώστα Δημου κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο μηδέν για ένα ολόκληρο οκτάλεπτο για να μειώσει στο γκολ με τη Διαμαντοπούλου (4-3).
Η αντεπίθεση της Βουλιαγμένης συνεχίστηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο με την Αντιγόνη Ρουμπέση να κάνει μεγάλο παιχνίδι και να βάζει μπροστά την ομάδα της στο σκορ για πρώτη φορά (6-7).
Η τελευταία περίοδος ήταν η αποθέωση του πόλο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελε να χάσει. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση όμως βρέθηκε δύο γκολ πίσω. Ωστόσο όμως 21 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι, όμως η Μπιανκόνι δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα η Βουλιαγμένη να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα με 10-9 και να μειώσει τη σειρά των τελικών σε 2-1. Επόμενη αναμέτρηση την Πέμπτη στο κολυμβητήριο του Λαιμού.
Οκτάλεπτα 4-2, 0-1, 2-4, 3-2