ΤΖΟΥΝΤΟ

Πρόωρος αποκλεισμός για το Μαρκαριάν στο ευρωπαϊκό Κ23

Ο νεαρός Έλληνας τζουντόκα αγωνίστηκε σήμερα στα -81κ. του πρωταθλήματος που διεξάγεται 1-3/11 στην πόλη Ιζέφσκ της Ρωσίας και ολοκλήρωσε την παρουσία του στον πρώτο γύρο.

του Παναγιώτη Βότση

Ο Γιώργος Μαρκαριάν αντιμετώπισε τον Τούρκο Μοχάμεντ Κοτς για μία θέση στους 16 καλύτερους της κατηγορίας. Ο Τούρκος που έχει καταγράψει κι αυτός επιτυχίες στις ηλικιακές κατηγορίες ήταν καλύτερον αφού με 3:04 να απομένουν πέτυχε ίπον και νίκησε την αναμέτρηση. Στη συνέχεια ηττήθηκε στον προημιτελικό από τον Ούγγρο Μπένετεκ Τοτ, αλλά διεκδίκησε και κατέκτησε τελικά μετάλλιο μέσα από τη διαδικασία του ρεπεσάζ. Νικητής της κατηγορίας ήταν ο Ρώσος Τουρπάλ Τεπκάεφ. Ακολουθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα: