ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο πίστας: Σάρωσαν οι Ιταλοί

Η Ιταλία έκλεψε την παράσταση τη 2η μέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ποδηλασίας πίστας στο Ρουμπέ της Γαλλίας, κατακτώντας τα δύο από τα τέσσερα χρυσά μετάλλια της ημέρας.

Αρχικά, στο ομαδικό καταδίωξης των ανδρών πήρε την πρώτη θέση και αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια μετά το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες,  αφού με χρόνο 3:47.192 επικράτησε της Γαλλίας, η οποία ολοκλήρωσε σε 3:49.168, με τρίτη να τερματίζει η Βρετανία (3:51.205), που νίκησε την Δανία (3:53.182) στην μάχη για το χάλκινο μετάλλιο.
Στον αγώνα σκρατς ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Ντόνοβαν Γκροντέν, με την δεύτερη και την τρίτη θέση να καταλαμβάνουν ο Βέλγος Τουρ Ντενς και ο Βρετανός Ρις Μπράιτον αντίστοιχα.
Στο κέιριν ανδρών συνεχίστηκε η ολλανδική κυριαρχία, αφού ο Χάρι Λαβρίεσεν με 10.027 και ο Τζέφρι Χόνγκλαντ τερμάτισαν σε πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα, με το βάθρο να συμπληρώνει ο Μιχαΐλ Γιάκοβλεφ από τη Ρωσία. Ιδιαίτερα ο Λαβρίεσεν έγινε ο πρώτος αθλητής μετά τον Κρις Χόι που υπερασπίστηκε τον τίτλο σε αυτό το αγώνισμα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Στο ομαδικό καταδίωξης των γυναικών η Γερμανία ήταν η μεγάλη νικήτρια με χρόνο 4:08.752, με την Γαλλία να μένει δεύτερη με χρόνο 4:13.690, ενώ την Βρετανία (4:17.359) να επικρατεί του Καναδά (4:22.889) και να παίρνει την τρίτη θέση.

Στον αγώνα αποκλεισμού των γυναικών, παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ιταλίδα Λετίτσια Πατερνόστερ, με την Βελγίδα Λότε Κοπέτσι και την Αμερικανίδα Τζένιφερ Βαλέντε να κατατάσσονται στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.