Παγκόσμιο πίστας: Πρώτη μέρα με παγκόσμιο ρεκόρ

Με την Ελλάδα να είναι απούσα (μετά από απόφασης της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας) ξεκίνησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στο Ρουμπέ της Γαλλίας.

Εκτός από τους προκριματικούς της πρώτης μ΄έρας, το πρόγραμμα είχε και τρεις τελικούς, οπού στον πρώτο χρονικά  η Ιταλίδα Μαρτίνα Φιντάντζα απέδειξε τις δεξιότητες της και κάνοντας επίθεση, κατάφερε να βρεθεί  μισό γύρο μπροστά από όλες τις άλλες ποδηλάτριες και να τερματίσει στην πρώτη θέση του αγώνα στο γυναικείο σκρατς, αφήνοντας στην δεύτερη και τρίτη θέση την Ολλανδέζα Μάικε βαν ντερ Ντούιν και την Αμερικανίδα Τζένιφερ Βαλέντε αντίστοιχα.
Η Γερμανία (φωτογραφία) ήταν η νικήτρια στο γυναικείο ομαδικό του σκρατς με χρόνο 46.064 που είναι νέο παγκόσμιο ρεκόρ και το κατέρριψαν για τρίτη φορά. Τα «πάντσερ» νίκησαν  στον τελικό αγώνα τη Ρωσία που έκανε 46.718 δευτερόλεπτα και πήρε την δεύτερη θέση, με τρίτη τη Βρετανία (48.059), η οποία επικράτησε της Ιαπωνίας (48.162) στην μάχη για το χάλκινο μετάλλιο.
Με φόρα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η ολλανδική ομάδα (Βαν ντε Μπεργκ, Λαβρίεσεν, Χόγκλαντ) για τέταρτη σερί φορά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό σπριντ ανδρών με χρόνο 41.979 και άφησε στην δεύτερη θέση την Γαλλία, που έκανε χρόνο 42.550. Την μάχη για το χάλκινο μετάλλιο, την κέρδισε η Γερμανία με 43.141, που επικράτησε της Ρωσίας, η οποία είχε κάνει την έκπληξη στα ημιτελικά αφού απέκλεισε την ομάδα που πήρε το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, τη Βρετανία.