ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στο όπεν του Βελγίου το 2o σερί μετάλλιο για την Παπαδημητρίου

Στο διπλό κορασίδων ήρθε το νέο μετάλλιο της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου και της γυναικείας ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης σε όπεν του World Junior Circuit και μάλιστα είναι διαδοχικό.

Την περασμένη βδομάδα η 15άχρονη αριστερόχειρας και η Κροάτισσα πρωταθλήτρια Χάνα Αράποβιτς είχαν πάρει την 3η θέση στο διπλό κορασίδων στο τουρνουά νέων της Γαλλίας. Σήμερα, στο φινάλε των αγώνων στο Σπα, η Παπαδημητρίου με την ίδια συμπαίκτρια κατέκτησαν πάλι το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα στο εξίσου δυνατό όπεν του Βελγίου. Προχώρησαν ως νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος, αλλά στον αγώνα για την είσοδο στον τελικό συνάντησαν ζευγάρι από την Κίνα. Διεκδίκησαν γερά τη νίκη, ώσπου κάμφθηκαν με 3-1. Δεν ήταν μόνο η διάκριση της Παπαδημητρίου στο διπλό το καλό αποτέλεσμα για τα ελληνικά χρώματα. Στην ημέρα των γενεθλίων της η 15άχρονη Χρυσή Φωτιάδου πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 τόσο στο απλό κορασίδων όσο και στο διπλό με παρτενέρ την Άννα Μπρίσκα από την Πολωνία. Ήταν μία ακόμα ελπιδοφόρα παρουσία της αθλήτριας από τη Φλώρινα έπειτα από εκείνη στο Μετς. Η Παπαδημητρίου αποκλείστηκε πρόωρα στο απλό κορασίδων, καθώς τη σταμάτησε κι εδώ εμπόδιο από την Κίνα. Στην τεχνική καθοδήγηση των κοριτσιών ήταν σε ένα ακόμα τουρνουά η Λάουρα Νικουλάε.