Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Πιστός στο ραντεβού του με τον τελικό του κυπέλλου εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρόκριση νικώντας τον Παναθηναϊκό με σκορ 14-2.

του Ορέστη Κανελλόπουλου
waterpolonews.gr

Με καταπληκτική αμυντική λειτουργία, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό και θα διεκδικήσουν το 4ο σερί Κύπελλο και παράλληλα το 4ο διαδοχικό νταμπλ, λίγες ημέρες πριν το φάιναλ 6 του τσάμπιονς λιγκ στη Βουδαπέστη.
Ο Παναθηναϊκός ναι μεν έχασε καθαρά, όμως αξίζει μια ξεχωριστή αναφορά στον θρύλο του ελληνικού πόλο, Γιώργο Αφρουδάκη, ο οποίος μπορεί να είχε φορτωθεί με δύο ποινές από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως όχι μόνο κατάφερε να μην αποβληθεί, αλλά κέρδισε περίπου 10 αποβολές στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι
Στο άδειο κολυμβητήριο του Λαιμού, οι «αιώνιοι» ξεκίνησαν νευρικά και το πρώτο γκολ επιτεύχθηκε ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Ντόσκα, ενώ το 2-0 ήρθε από τον Κολόμβο, 13΄΄ πριν το τέλος από ασίστ του Μυλωνάκη στον παίκτη παραπάνω.
Στις αρχές της δευτέρας περιόδου, ο Γιώργος Αφρουδάκης είχε δύο ποινές, με τον Θοδωρή Βλάχο να στοχεύει επάνω του το επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού, προκειμένου ο πολύπειρος φουνταριστός να βγει από το παιχνίδι.
Έτσι, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Φίλιππου Καραμπέτσου, ο Γούνας έγραψε το 3-0, σημειώνοντας το πρώτο γκολ στα ίσα στον αγώνα. Πριν το 4-0 από τον Κώστα Μουρίκη, ο Τεό Λοράντος δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιόσιπ Πάβιτς ήταν απροσπέλαστος και η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν υποδειγματική, με την μπάλα να μην περνάει στα 2μ.
Σημείο αναφοράς στο δεύτερο οκτάλεπτο ήταν η αποβολή με αντικατάσταση του Γιώργου Τοράκη, ο οποίος δεν έβγαινε από την πισίνα διαμαρτυρόμενος και έτσι δόθηκε πέναλτι, με τον Γιάννη Φουντούλη να ευστοχεί για το 6-0, ενώ το 5ο γκολ των «ερυθρόλευκων» έβαλε ο αρχηγός, Βαγγέλης Δελακάς, από ασίστ του Χιώτη περιφερειακού.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολάρα από τον Άγγελο Βλαχόπουλο, ο οποίος έκανε το 7-0, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να βρει τρόπο να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τα «ερυθρόλευκα» μπλοκ να δουλεύουν άριστα. Οι παίκτες του Τεό Λοράντου έσφιξαν λίγο την άμυνα τους στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου, ενόσω Δελακάς και Ποντικέας φορτώθηκαν από δύο ποινές για τον Ολυμπιακό.
Δύο γκολ από Φουντούλη και Σμιθ έφεραν τον Ολυμπιακό να προηγείται με 9-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον Βλαχόπουλο να γράφει το 10-0, με διαγώνιο σουτ στον παίκτη παραπάνω, ενώ ο ίδιος έκανε το 11-0 με ακόμη ένα έξοχο τέρμα από ασίστ του Ντόσκα.
Tο γκολ της τιμής για τον Παναθηναϊκό πέτυχε ο Πρίμορατς στον παίκτη παραπάνω, λίγο πριν το τέλος, όμως ο Κολόμβος σκόραρε αμέσως μετά για το 12-1. Ο Πρίμορατς σκόραρε για δεύτερη φορά στη συνέχεια για το 12-2, όμως ο Κολόμβος πέτυχε ξανά γκολ, το τρίτο του, για το 13-2, ενώ το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φουντούλης με γκολ στην κόντρα.

Οκτάλεπτα 2-0, 4-0, 3-0, 5-2
Ολυμπιακός (Βλάχος) Δελακάς 1, Φουντούλης 3, Σμιθ 1, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 3, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 3.