Ταλίν 2021 (Κ20): 6η θέση για τον Μπουζάκη στον τελικό

Ο Κωνσταντίνος Μπουζάκης την τελευταία μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20 του Ταλίν, αγωνίστηκε στον τελικό δισκοβολίας και κατέλαβε την έκτη θέση.

Μετά την πρώτη του προσπάθεια στην οποία ήταν άκυρος, ο Μπουζάκης σημείωσε 54.93μ, 55.31μ, 56.77μ και 55.26μ. Με την τελευταία του βολή να είναι ξανά άκυρη και με βάση την καλύτερή του επίδοση στον αγώνα (56.77μ), ο αθλητής αναχωρεί από τον τελικό της δισκοβολίας και το πρωτάθλημα με την έκτη θέση στην Ευρώπη στην κατηγορία των εφήβων. Το ατομικό ρεκόρ, που αποτελούσε στόχο για τον αθλητή (58.24μ) δεν επιτεύχθηκε, αλλά ακολουθεί το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι τον Αύγουστο που θα έχει την δυνατότητα να το πετύχει πριν ολοκληρωθεί η σεζόν.
Ο Λιθουανός Μίκολας Αλένκα κατέκτησε, το πρώτο για την χώρα του, χρυσό μετάλλιο με βολή στα 68.00μ. Το ασημένιο κατέκτησε ο Γερμανός Μάγκνους Τσίμερμαν με 61.55μ και το χάλκινο ο Λευκορώσος Ουλατζισλάου Πούτσο με 61.06μ.