ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Τους ξέφυγαν τρία χρυσά

Από τα δέκα διαθέσιμα χρυσά μετάλλια στο αγώνα world series στο Λονδίνο μόλις τρία ξέφυγαν από τους Κινέζους. Η κυριαρχία τους επιβεβαιώθηκε για άλλη μία φορά με τα εφτά χρυσά που κατέκτησαν.

του Άκη Ιωακείμογλου

Οι Κινέζοι σάρωσαν τα μετάλλια σε μία ακόμα διοργάνωση των καταδύσεων, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχίας τους. Στον αγώνα world series του Λονδίνου οι ασιάτες κατέκτησαν τα εφτά από τα δέκα χρυσά μετάλλια που ήταν προς διεκδίκηση, ενώ ο συνολικός τους απολογισμός ήταν 13 μετάλλια (7 χρυσά, 4 ασημένια, 2 χάλκινα). Στα 3μ. τραμπολίνο ανδρών ο Ρώσος ασημένιος Ολυμπιονίκης του 2012, Εβγκένι Κουζνέτσοφ, νίκησε τον Γερμανό πρωταθλητής Ευρώπης του 2014, Πάτρικ Χάουζντινγκ μόλις για 0.05 βαθμούς. Στο βατήρα 10μ. ανδρών ο Βρετανός χάλκινος Ολυμπιονίκης Τόμας Ντάλεϊ κέρδισε άνετα το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Καναδή χάλκινη Ολυμπιονίκης των 10μ. συγχρονισμένων κέρδισε το χρυσό στον βατήρα 10μ. γυναικών. Αυτές ήταν οι τρεις κατηγορίες με νικητές που δεν είναι Κινέζοι.
Επόμενος σταθμός της διοργάνωσης είναι το Γουίντσον του Καναδά στις 22-24 Μαΐου και τελευταίος η Μέριδα του Μεξικού στις 29-31 του ίδιου μήνα.