ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ

Βελτιωμένος στην Ουγγαρία

Η προετοιμασία που πραγματοποίησε ο Αλέξης Πανταζίδης στο Βερολίνο έφερε τα πρώτα αποτελέσματα. Ο Έλληνας πενταθλητής ήταν βελτιωμένος, κυρίως στην κολύμβηση, αγωνιζόμενος στο παγκόσμιο κύπελλο της Ουγγαρίας.

του Άκη Ιωακείμογλου

Μετά την παρουσία του στο παγκόσμιο κύπελλο της Ρώμης, ο Αλέξης Πανταζίδης αγωνίστηκε ανήμερα την πρωτομαγιά στο Κεσμεκέτ της Ουγγαρίας, στο 3ο παγκόσμιο κύπελλο της σεζόν και κατετάγη 58ος μεταξύ 86 αθλητών που ήταν χωρισμένοι σε τρία προκριματικά γκρουπ. Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 1104 βαθμούς και χρειαζόταν 1141 για να βρεθεί στους 36 του τελικού.
Ο Πανταζίδης παρουσίασε βελτίωση, κάτι που δείχνει ότι η καλή προετοιμασία μετά το Πάσχα στο Βερολίνο, έφερε ήδη τα πρώτα αποτελέσματα. Στο πρώτο αγώνισμα, την κολύμβηση, έκανε 2:08.93 στα 200μ. ελεύθερο (στη Ρώμη είχε 2:11.92) και με 314 βαθμούς ήταν 19ος μεταξύ των 28 του δικού του προκριματικού γκρουπ. Ακολούθησε η ξιφασκία όπου είχε 13 νίκες και 14 ήττες, συγκεντρώνοντας 202 βαθμούς, που του έδωσαν τη 15η θέση. Στο combined έκανε 11:52.00 και κατέλαβε τη 16η θέση στο γκρουπ. Μεμονωμένα στη σκοποβολή ο αθλητής του Πανελληνίου επίσης έδειξε βελτίωση σε σχέση με τον αγώνα στην «αιώνια» πόλη, αφού έκανε τις 20 πετυχημένες βολές σε 59.23 δευτερόλεπτα έναντι 86.31 στη Ρώμη.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα του ήταν το ατομικό ρεκόρ στη πρώτη πεντάδα βολών, όπου είχε 5/5 εύστοχες σε 7.64 δευτερόλεπτα. Αυτή ήταν η καλύτερη επίδοση σε όλο τον προκριματικό αγώνα. Ο Πανταζίδης με την 58η θέση προσπέρασε μεγάλα ονόματα του αθλήματος, όπως ο Λιθουανός παγκόσμιος πρωταθλητής του 2013, Γιουστίνας Κιντέρις (64ος) και ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής νέων, ο Ρώσος Ιγκόρ Πουσχαρέφσκι (66ος).