ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ

Τέσσερα μετάλλια για τους Έλληνες στη Σόφια

Η Εθνική ομάδα μοντέρνου πεντάθλου γύρισε από την Σόφια, όπου διεξαγόταν τον όπεν της Βουλγαρίας και μαζί της έφερε τέσσερα μετάλλια, συμπληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο την επιτυχία που σημείωσαν τον προηγούμενο μήνα οι αθλητές της κατηγορίας Κ15.

Συνοδευόμενη από τον προπονητή, Αλέξανδρο Πανταζίδη, η Εθνική ομάδα μοντέρνου πεντάθλου αγωνίστηκε στο εαρινό πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών και K21 (χωρίς ιππασία) της γειτονικής χώρας και επέστρεψαν οδικώς από τη Σόφια στην Αθήνα με τέσσερα μετάλλια, ένα χρυσό, ένα αργυρό κι δύο χάλκινα. Τα δυο χάλκινα ήρθαν από την 19χρονη Κωνσταντίνα Τσολάκη, η οποία αγωνίστηκε τόσο στην κατηγορία των γυναικών όσο και στην Κ21 και η επιτυχία αυτή ήρθε με την πρώτη θέση και 21-3 χτυπήματα στο ξίφος μονομαχίας, με ατομικό ρεκόρ στα 200μ. ελεύθερο της κολύμβησης (2:32.62) και με 14:52.32 στο Laser Run, συγκεντρώνοντας 935 βαθμούς.

Η 17χρονη Δήμητρα Πατσούρα και η 16χρονη Θεοδώρα Καλογερόπουλου αγωνίστηκαν για πρώτη φορά σε ξένη διοργάνωση και την πρώτη τους εμπειρία συνόδευσε η 8η και η 9η θέση με 811 και 802 βαθμούς αντίστοιχα, ενώ η ελληνική ομάδα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ομαδικό. Όπως η Τσολάκη, έτσι και ο 18χρονος Φίλιππος Σεχίδης αγωνίστηκε και στις δυο κατηγορίες, στις οποίες κατέκτησε την πέμπτη θέση στους άνδρες και την τέταρτη στην Κ21, χάνοντας το μετάλλιο για ένα βαθμό, συγκεντρώνοντας 1132 βαθμούς (14-9 ξιφασκία, 2:08.04 κολύμβηση, 11:36.95 Laser Run). O 14χρονος Άγγελος Πατσούρας πήρε την 7η θέση στην Κ21 με 1007 βαθμούς και ο 15χρονος Έντουαρτ Παουλέτ την 9η με 973 βαθμούς, με την ελληνική ομάδα να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό.

Άτυχος ήταν ο 18χρονος Δημήτρης Δραζίνος, ο οποίος τερμάτισε πρώτος στην κολύμβηση (2:00.28 στα 200μ. ελεύθερο), αλλά στην ξιφασκία, ενώ έκανε κι εκεί μια καλή εμφάνιση, αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι του και σε συνεννόηση με τον προπονητή του σταμάτησε για προληπτικούς λόγους.