Βιονική γυναίκα! (video)

Η 29χρονη Αμερικανίδα σημείωσε τη δωδέκατη συνεχόμενη νίκη της σε αγώνα του world triathlon series και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια για δεύτερη σερί χρονιά μετά την ολοκλήρωση του μεγάλου τελικού στο Σικάγο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Σε απόλυτη πρωταγωνίστρια του τριάθλου έχει εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια η Γκουέν Γιόργκενσεν. Η Αμερικανίδα είναι κυριολεκτικά ασταμάτητη. Το νικηφόρο της σερί σε αγώνες του world triathlon series ξεκίνησε την περσινή σεζόν και συνεχίστηκε φέτος ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους αγώνες της διοργάνωσης που πήρε μέρος. Η 29χρονη έγινε η πρώτη γυναίκα που υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της και φαντάζει ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
«Είναι τρελό! Ποτέ δεν πίστευα πως θα μπορούσα να τελειώσω αήττητη τη σεζόν», είπε η Αμερικανίδα.
Στο μεγάλο τελικό που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στο Σικάγο η Γιόργκενσεν ολοκλήρωσε τα 1500μ. κολύμβησης σε 17:57, τα 39,15χλμ. ποδηλασίας σε 1:02:53 και τα 10χλμ. τρεξίματος σε 32:43. Ο συνολικός της χρόνος ήταν 1:55:36. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Βρετανίδα Νον Στάνφορντ (1:56:05) και στην τρίτη η συμπατριώτισσά της Βίκι Χόλαντ (1:56:20). Οι δύο Βρετανίδες με τα μετάλλια που κατέκτησαν εξασφάλισαν θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016.
Στην τελική γενική κατάταξη μετά από δέκα αγώνες του world triathlon series η Γιόργκενσεν συγκέντρωσε 5.200 βαθμούς. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Άντρια Χιούιτ από τη Νέα Ζηλανδία με 4.081 και την τρίτη η Σάρα Τρου από τις ΗΠΑ με 4.074 βαθμούς.
Σήμερα θα πραγματοποιηθεί ο μεγάλος τελικός στην κατηγορία των ανδρών. Ο Ισπανός Χαβιέ Γκόμεζ βρίσκεται στην κορυφή της γενικής κατάταξης (3.820β.) και έχει τον πρώτο λόγο στην κατάκτηση του τίτλου. Ακολουθεί ο συμπατριώτης του Μάριο Μόλα (3.595β.) και ο Γάλλος Βινσέντ Λουί (3.543β).