Βόλεϊ λιγκ: Ο ΠΑΟΚ “σκούπισε” τον Φοίνικα και παίζει τελικό με Ολυμπιακό

Ο Δικέφαλος νίκησε με 3-2 τον Φοίνικα στην Σύρο, συμπλήρωσε τρεις νίκες στους ημιτελικούς και για τρίτη φορά τα τέσσερα τελευταία χρόνια θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στους τελικούς.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα και στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με μεγάλες διαφορές (5-2, 11-7, 19-11) για να έρθει το 1-0 πολύ εύκολα. Στο β’ σετ ο Φοίνικας πήρε δύο φορές προβάδισμα δύο πόντων (10-8, 16-14), αλλά το έχασε αμέσως με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στο μπλοκ και τον Ουτσίκοφ να δίνει τον εύκολο πόντο, οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα (18-20 με άσο του Βούλγαρου) και ισοφάρισαν σε 1-1.
Στο γ’ σετ ο Φοίνικας και πάλι προηγήθηκε 9-6, 14-10 και έφτασε στο 15-12 που έγινε 15-19 με τα σερβίς του Τερζή που δεν μπόρεσε να βγάλει η υποδοχή του Φοίνικα για να έρθει το 1-2.
Στο δ’ σετ όμως είχαμε φοβερές εναλλαγές με το σκορ να πηγαίνει στο 6-3 με άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ (που ήταν μέσα) και κόκκινη στον Τερζή με τον ΠΑΟΚ να εκνευρίζεται και να βρίσκεται πίσω με 18-12. Ο Κουμεντάκης με απίθανο σερί στο σερβίς έφερε το σκορ στο 18-17, αλλά δύο τραγικές υποδοχές του Σαφράνοβιτς διαμόρφωσαν το 21-17 με τον Ισραηλινό να χάνει επίθεση μόνος του πάνω στο φιλέ στο 22-20 κι εκεί να χάνεται η τελευταία ευκαιρία του ΠΑΟΚ να αποφύγει το τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ όμως και πάλι ο Κουμεντάκης με δύο άσους έφερε τον ΠΑΟΚ στο 1-4, με τον Σούρδι να μειώνει σε 7-8 και τον Γιορντάνοφ να καρφώνει άουτ σε κόντρα ισοφάρισης (7-9) και το σκορ να πηγαίνει στο 7-11 με νέο άουτ του Βούλγαρου. Ο Φοίνικας μείωσε σε 9-11, όμως ο Κουμεντάκης έστειλε ξανά τον ΠΑΟΚ στο +4 (9-13) κι ο Ουτσίκοφ έκλεισε οριστικά τον αγώνα.
Ο πρώτος αγώνας της σειράς των τελικών θα διεξαχθεί την Πέμπτη στο κλειστό του Ρέντη.
Τα σετ: 25-18, 22-25, 18-25, 25-21, 11-15
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 10 (10/26 επ., 46%υπ.-11% άριστες), Πεντίδης 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1 άσο), Γιορντάνοφ 19 (16/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (11/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ.-39% άριστες), Γάτσης 9 (4/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζήσης-λ (65%υπ.-06% άριστες) / Ίλιτς 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Λίντς, Σούρδι 1 (1/2 επ,), Ηλίας.
ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 19 (13/26, 5 άσοι, 1 μπλοκ, 60%υπ.-28% άριστες), Ουτσίκοφ 29 (25/43, 1 άσο, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (4/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (2/10,επ., 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου –λ (45% υπ.-16% άριστες) / Κωνσταντινίδη-λ, Σακόγλου, Τερζής, Σωτηρίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 2 (2/3 επ.), Στίγγας, Γκιόν 1 (1/4 επ.).