Βόλεϊ λιγκ: Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον ΠΑΟ στο Μετς και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη σειρά!

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο μπρέικ του Παναθηναϊκού με μπρέικ και μείωσε τη σειρά των ημιτελικών σε 2-1 νίκες έχοντας το 4ο ματς της σειράς την ερχόμενη Πέμπτη στη Θεσσαλονίκη.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα του εξακολουθεί να έχει το πλεονέκτημα (αν χρειαστεί 5ο ματς θα γίνει στην έδρα του την άλλη Δευτέρα), ενώ ο ΠΑΟΚ ναι μεν πέτυχε μια μεγάλη νίκη, η οποία όμως έκανε να… πονάει περισσότερο η ήττα στο πρώτο ματς (όταν στο 1-1 και στο 20-24 έχασε ένα δικό του σετ).

Ο Παναθηναϊκός ίσως σήμερα να πίστευε ότι θα κέρδιζε εύκολα έναν άδειο από ψυχολογία αντίπαλο και άργησε πολύ να μπει στο ματς, δίνοντας το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη… Κι αυτή τη φορά η επίθεση του ΠΑΟΚ ήταν που λειτούργησε εξαιρετικά (έργο Γαλιώτου) με τον Βαν Ντεν Ντρις να κάνει τρομερό ματς, χωρίς να υστερεί κανείς, την ίδια ώρα που ο ΠΑΟ τα περίμενε όλα από το σερβίς του και τον Πρωτοψάλτη (ο μόνος που τελείωνε μπάλες). Κι όλα αυτά ενώ η υποδοχή των πράσινων ήταν πολύ καλύτερη, αλλά ούτε ο Ιερεσουέλο, ούτε ο Κασαμπαλής έδιναν ρυθμό στους υπόλοιπους με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει το ματς με 14 μπλοκ έναντι μόλις 3 (και 57% στην επίθεση έναντι 45% με 12 λάθη).

Ο ΠΑΟΚ πέρσι πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επί του ΠΑΟ αφού πρώτα έχασε πέντε σερί ματς, αλλά φέτος το έκανε έχοντας χάσει τα τέσσερα πρώτα κι απομένει να δούμε αν θα αρχίσει το δικό του σερί ή ο ΠΑΟ τελειώσει τη σειρά.

Το ματς
Το πρώτο σετ ήταν ίσως το καλύτερο φετινό για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε με 78% στην επίθεση (παρόλο που η υποδοχή του ήταν κακή, 25% με 08% άριστες) με τον ΠΑΟ να έχει τον Κόβαρ με 0/5 και να κυνηγά από νωρίς το σκορ (3-6, 5-9) με το 14-17 να γίνεται 14-19 με δύο μπλοκ από Βαν Ντεν Ντρις, Τρούχτσεφ για να κλείσει το σετ στο 16-25.

Ο Ανδρεόπουλος στο 2ο σετ βλέποντας και πάλι τον ΠΑΟΚ να ξεκινά καλύτερα (3-6 μπλοκ) πέρασε γρήγορα Κασαμπαλή και Πετρέα με την εικόνα των γηπεδούχων να βελτιώνεται (7-8 άσος Πετρέα) ωστόσο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι εντυπωσιακός στην επίθεση (10/14 ο Βαν Ντεν Ντρις) με τον Γαλιώτο να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και το 14-15 έγινε 15-19 με άσο του Βέλγου. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 18-20, αλλά λάθος του Κόβαρ (18-22) και λάθος του Ερνάντες σε κόντρα μπάλα (19-23) ξεκαθάρισαν το σετ που τελείωσε μ’ ένα ακόμη λάθος του Κουβανού.

Ο Ανδρεόπουλος στο τρίτο σετ ξεκίνησε με βασικούς Κασαμπαλή, Πετρέα, ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλύτερα (3-0) και συνέχισε έτσι παρόλο που οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 9-8. Η διαφορά άνοιξε στο 13-9 και το 17-13 έγινε 20-13 για το 2-1.

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε σε ρυθμούς των δύο πρώτων σετ και ξεκίνησε μ’ ένα γρήγορο 0-3 για να φτάσει στο 6-11, αλλά το 9-13 έγινε 11-13 με… μανσέτα Κόβαρ και στις διαμαρτυρίες των ασπρόμαυρων για παράβαση που είχε προηγηθεί είχαμε κόκκινη στον Κοκκινάκη για να ακολουθήσει το χαμένο σερβίς του Κασαμπαλή και η αποβολή του Τακουρίδη (από τον πάγκο).
Ο Παναθηναϊκός όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε τον εκνευρισμό των αντιπάλων του, έμεινε στο ματς μέχρι το 15-17 που έγινε 15-19 με μπλοκ του Βαν Ντεν Ντρις στον Πρωτοψάλτη και το 16-19 έγινε 16-24 με τρία μπλοκ του Τρούχτσεφ στον Ερνάντες για να τελειώσει το ματς με άουτ του Βουλκίδη.