ΠΑΛΗ

Χάλκινο μετάλλιο διεκδικεί στο παγκόσμιο ο Κουγιουμτσίδης

Στον δρόμο για το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης παίδων – κορασίδων βρίσκεται ο Θεοχάρης Κουγιουμτσίδης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής θα παλέψει αύριο στα ρεπεσάζ της κατηγορίας των 71κ. της ελευθέρας με τον Γεωργιανό αθλητή Ντατομπίντζε κι αν κερδίσει θα αγωνιστεί με τον Ιταλό Κάζο. Σε περίπτωση που επικρατήσει θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο με τον Καζάκο Μπεξουλτάνοφ.

Ο Κουγιουμτσίδης επικράτησε με 8-5 του Μολδαβού Μάρκου και προκρίθηκε στους «16». Εκεί πάλεψε με τον Εσμαίλνεζχαντ και ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή. Ο Ιρανός αθλητής έφτασε έως τον τελικό κι έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία στον Ελληνα πρωταθλητή.

Στα 60κ. ο Δημήτρης Οφλίδης έχασε με πτώση από τον Πολωνό Γιακούζ και αποκλείστηκε.

Αυριο ρίχνονται στη μάχη οι κορασίδες. Από ελληνικής πλευράς στα 49κ. η Ευδοξία Παπαδοπούλου θα αντιμετωπίσει την Αυστριακή Σαρα Λινς.