ΤΖΟΥΝΤΟ

Χάλκινος ο Δούμας στο ευρωπαϊκό κύπελλο

Άλλη μια επιτυχία για το ελληνικό τζούντο καταγράφηκε σε σημαντικό τουρνουά με τον Σταύρο Δούμα να ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών.

Στο ευρωπαϊκό κύπελλο των εφήβων που φιλοξενείται στο Γκιόρ της Ουγγαρίας, ο Έλληνας πρωταθλητής των 73κ. ήταν εξαιρετικός. Έκανε τρεις νίκες στον όμιλο κερδίζοντας τους Πουρνάτ (Σλοβενία), Κόσοβιτς (Σερβία) και Ζούμποβιτς (Σερβία) για να χάσει από τον Γερμανό Έρβιν Άνταμ στον τελικό του ομίλου. Ωστόσο ο Δούμας που ήταν τρίτος και στο ευρωπαϊκό κύπελλο των Χανιών, πήγε στα ρεπεσάζ και με δύο νίκες επί των Ούγγρων Στάνκο και Βάργκα κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.
Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μίκης Τοντινίδης στα 66κ. που έφτασε μέχρι και τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου, όμως ηττήθηκε από τον Ουκρανό Ναζάρ Κουλιέσοφ και έμεινε στην 7η θέση.