ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Ξεχώρισε ο Μαρτασίδης

Η αγωνιστική χρονιά της άρσης βαρών ξεκίνησε με το κύπελλο επιλέκτων στη Μεγαλόπολη.

Στο κατάμεστο γυμναστήριο της πόλης έγιναν καλές επιδόσεις για τη δεδομένη χρονική στιγμή. Την πρώτη θέση στους άνδρες πήρε ο πρωταθλητής των 85κ., από τον Ηρακλή Καβάλας, Αντώνης Μαρτασίδης, που σήκωσε 150 κιλά αρασέ και 190 κιλά ζετέ (340 σύνολο). Με τους υπολογισμούς της βαθμολογίας sinclair (σ.σ. αντιστοιχία επίδοσης σε σχέση με το Παγκόσμιο ρεκόρ) πήρε 406,79 βαθμούς. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Τάσος Τριανταφύλλου (ΠΑΚ Χαλανδρίου, κατηγορία +105 κιλών). Σήκωσε 375 κιλά στο σύνολο (165 αρασέ, 210 ζετέ) και πήρε 401,03 βαθμούς. Τρίτος αναδείχτηκε ο Δαβίδ Καβελασβίλι (Υπερίων Τούμπας, κατηγορία 105 κιλών). Σήκωσε 350 κιλά στο σύνολο (160 αρασέ, 190 ζετέ) και συγκέντρωσε 385,13 βαθμούς.

Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Ευτυχία Ανανιάδου (ΠΑΚ Χαλανδρίου, κατηγορία +75 κιλών). Σήκωσε 260 κιλά στο σύνολο (120 αρασέ, 140 ζετέ) και συγκέντρωσε 288,13 βαθμούς. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Κωνσταντίνα Μπεντέλη (Υπερίων Τούμπας, κατηγορία 58 κιλών), η οποία σήκωσε 166 κιλά στο σύνολο (75 αρασέ, 91 ζετέ) και συγκέντρωσε 235,26 βαθμούς. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Μαριάννα Τζιούρτζεκ (Εθνικός Γυμναστικός Σύλλογος, κατηγορία 63 κιλών). Σήκωσε 163 κιλά στο σύνολο (71 αρασέ και 92 ζετέ) και συγκέντρωσε 218,62 βαθμούς.

«Το Κύπελλο Επιλέκτων αποτελεί τους πρώτους αγώνες της χρονιάς. Είμαι πραγματικά πολύ ικανοποιημένος τόσο από τις επιδόσεις των αθλητών, όσο και από την άψογη διοργάνωση. Ο κόσμος της Μεγαλόπολης αγκάλιασε την Αρση Βαρών και γέμισε το γήπεδο. Θέλω να ευχαριστήσω την ΔΕΗ για την πολύτιμη συνεισφορά της, το Δήμο Μεγαλόπολης, την Περιφέρεια Πελοποννήσου, καθώς και την Μορέας Α.Ε. για την βοήθεια που μας προσέφεραν», σχολίασε ο πρόεδρος της ομοσπονδίας, Πύρρος Δήμας.