ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Λωζάνη 2020: Ξεχώρισε η Τίτα

Με έξι ελληνικές συμμετοχές ολοκληρώθηκε το σημερινό πρόγραμμα στους 3ους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες νέων που διεξάγονται στη Λωζάνη.

Στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης στο σύνθετο τόσο ο Χρήστος Μαραμέλλης, όσο και η Μαρινίτα Καλτσογιάννη δεν κατάφεραν να τερματίσουν καταλαμβάνοντας την 44η και 46η θέση αντίστοιχα. Την πρώτη θέση στους άνδρες μοιράστηκαν ο Γάλλος Ογκούστ Όλνετ και ο Νορβηγός Μίκελ Ρεμσόι που είχαν τον ίδιο χρόνο (1:28.41) ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο Σουηδός Άνταμ Χόφστεντ με 1:28.69.
Χρυσή Ολυμπιονίκης στις γυναίκες αναδείχθηκε η Αυστριακή, Αμάντα Σάλτσγκμπεργκ (1:33.74), ενώ την ακολούθησαν στο βάθρο η Ισραηλινή Νόα Σόλος (1:34.69) και η Ελβετίδα Αμελί Κλόπφενσταϊν (1:34.85).
Αντίθετα στο δίαθλο και συγκεκριμένα στο ατομικό των 10χλμ η Νεφέλη Τίτα είχε το καλύτερο πλασάρισμα από ελληνικής πλευράς τερματίζοντας στην 80η θέση με χρόνο 43:55.8, ενώ η Ιωάννα Κώτσαλου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στην 83η θέση με 45.07.5. Λίγο πιο κάτω, βρέθηκε η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου, η οποία τερμάτισε στην 90η θέση με 47:51.3. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ρωσίδα, Αλένα Μόκοβα (32:26.7), στη 2η θέση βρέθηκε η Γαλλίδα Ζαν Ρισάρ (33:30.5), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λευκορωσίδα Γιούλια Καβαλεούσκαγια (33:59.5).
Όσον αφορά τους άντρες ο Άγγελος Αντωνιάδης πλασαρίστηκε στην 92η θέση στα 12,5χλμ με χρόνο 47.36.3. Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία πήρε ο Ρώσος Όλεγκ Ντόμιτσεκ (34:09.4), στο δεύτερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Αυστριακός Λούκας Χάλσινγκερ (34:23.0), ενώ τρίτος ήταν ο Γάλλος Ματιέ Γκαρσία (35:04.3).
Το αυριανό πρόγραμμα περιλαμβάνει τρεις ελληνικές συμμετοχές με την Καλτσογιάννη να συμμετέχει στα δύο σκέλη της γιγανταίας τεχνικής κατάβαση (10:00 – 12:45), ενώ στο δίαθλο Τίτα και Αντωνιάδης θα αγωνιστούν στη μικτή σκυταλοδρομία (10:30).