Χρυσό ο Μουζενίδης, χάλκινο ο Μονόπωλης

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο 1ο βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου εφήβων-νεανίδων για την Ελλάδα, το κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης.

Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαρίωβ επικράτησε εύκολα στο βαλκανικό που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη, στέλνοντας τη σφαίρα στα 19.49μ. Ο Μουζενίδης ξεκίνησε με δύο άκυρες και ακολούθησαν δύο βολές στα 18.99μ. και στην πέμπτη προσπάθεια έριξε 19.49μ. Η έκτη βολή του ήταν άκυρη. Ο δεύτερος, Σέρβος Βέλικο Νεντέλκοβις είχε καλύτερη βολή στα 18.72μ. που ήταν χειρότερη από τις χειρότερες βολές του Μουζενίδη.
Το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο το κατέκτησε ο Δημήτρη Μονόπωλης στο τριπλούν σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ. Πήγε στην Κωνσταντινούπολη έχοντας 15.21μ. και πήδηξε 15.23μ. για να πάρει το χάλκινο μετάλλιο πίσω από τους Νάτσεφ (Βουλγαρία) και Τσίτσεκ (Τουρκία) που έκαναν 15.41μ. και 15.35μ. αντίστοιχα.
Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε τον αγώνα με το 15.23μ. έκανε δύο άκυρα άλματα, συνέχισε με 14.90μ. για να κάνει ακόμα ένα άκυρο και να ολοκληρώσει με 14.91μ.