Χρυσοί Καλάκος-Ζήκος, χάλκινο για την Κουτσαλιάρη

Συνεχίζεται η συγκομιδή μεταλλίων για την Ελλάδα στο 1ο βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου για τις κατηγορίες των εφήβων και των νεανίδων που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Μετά το χρυσό του Οδυσσέα Μουζενίδη στη σφαιροβολία και το χάλκινο του Δημήτρη Μονοπώλη στο τριπλούν ακολούθησαν ακόμα τρία ελληνικά μετάλλια, από τα οποία δυο χρυσά.
O Θάνος Καλάκος νίκησε στο 800αρι κάνοντας ατομικό ρεκόρ. Πήγε στην Κωνσταντινούπολή με 1:52.30 και επικράτησε με 1:52.26 κατακτώντας έτσι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα.
Ατομικό ρεκόρ έκανε και ο Κώστας Ζήκος που επικράτησε στα 60μ. με 6.82 (είχε 6.83) και χάρισε στην ελληνική αποστολή το τρίτο χρυσό μετάλλιο.
Στο μήκος των νεανίδων, η Ελένη Κουτσαλιάρη κατέκτησε το πέμπτο μετάλλιο για την Εθνική ομάδα. Με άλμα στα 5.79μ. που είναι κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (5.86μ) κατέλαβε την τρίτη θέση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.