Αι γυναικών, Αίας Ευόσμου-Πανναξιακός 1-3: Νίκη ανάσα

Ο Πανναξιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη σεζόν σε ένα ματς… έξι πόντων στην έδρα του Αίαντα.

Η Νάξος έπαιζε με πίεση καθώς είχε πέντε ήττες, ενώ ο Αίας είχε κάνει δύο μεγάλες νίκες και το ματς είχε πολλά σκαμπανεβάσματα…

Το 1-1 ήρθε εύκολα με τον Αίαντα να βγάζει τα μάτια του στα δύο επόμενα και τον Πανναξιακό να δικαιώνεται για την… επιμονή του.

Στο τρίτο σετ η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 22-15 και κατάφερε να δεχθεί σερί 0-8 (22-23), για να φτάσει πρώτη σε σετ μπολ (24-23) και να χάσει και τις έξι ευκαιρίες που είχε ενώ ο Πανναξιακός το «τελείωσε» στην πρώτη του με 29-31!

Στο δ’ σετ ο Αίας προηγήθηκε με 17-14, αλλά βρέθηκε πίσω με 20-23 και παρόλο που μείωσε σε 23-24 η εντυπωσιακή Νάσια Λιάγκη έδωσε τέλος στο ματς.

Η γνώμη του πάγκου
Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Α.Π.Σ. Αία):
«Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Ενισχύσαμε τον αντίπαλό μας με τη συμπεριφορά μας. Από εκεί και μετά δεν κάναμε ξανά αυτό που είχαμε στην αρχή του παιχνιδιού. Ακόμα και στο πρώτο σετ κάναμε λάθη. Το παιχνίδι εξαρτήθηκε πολύ από την απόδοσή των αθλητριών μου, χωρίς να υποτιμήσω την προσπάθεια του Πανναξιακού που έκανε υπερπροσπάθεια. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν εκμεταλλευτήκαμε την έδρα μας και ελπίζω την επόμενη φορά που θα μας δοθεί η ευκαιρία να πάρουμε βαθμούς να την χρησιμοποιήσουμε».

Αθανασία Λιάγκη (Διαγώνια Πανναξιακού Α.Ο.Ν.): «Είμαι πολύ ευτυχισμένη που γυρίσαμε το παιχνίδι. Αυτός είναι ο Πανναξιακός και στα κρίσιμα φαίνεται η ομάδα. Είμαι περήφανη για τις συμπαίκτριές μου για αυτή την σημαντική νίκη».