Α1 Γυναικών, ΠΑΟΚ-ΑΟ Θήρας 3-0: Τρίποντο επιβεβαίωσης

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ξεπερνώντας την απουσία των αδελφών Λι κι έχοντας την Ιωάννα Πολυνοπούλου σε σπουδαία βραδιά.

Παρά το τελικό σκορ ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι, ωστόσο ο ΠΑΟΚ παρόλο που έκανε σχεδόν τα διπλάσια λάθη (24 έναντι 13) ήταν καλύτερος σε όλα τα άλλα στοιχεία του παιχνιδιού και κυρίως είχε καθαρό μυαλό και λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Κι αυτό γιατί πέρα από την Πολυνοπούλου, έκανε σπουδαία δουλειά η Ηλιοπούλου και η Φιντόν (η Γαλλία είχε 1 λάθος στην υποδοχή και μόλις δύο στην επίθεση)

Στο πρώτο σετ το 10-5 έγινε 15-17, αλλά ο ΠΑΟΚ έχασε πρώτος τρία ματς μπολ για να προηγηθεί η Σαντορίνη με 26-27 και να χάσει τριπλή κόντρα για να κλείσει το σετ! Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε, η

Κυπαρρίση έκανε το μπλοκ και με το λάθος της Άμποτ πήρε το σετ.

Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 13-12 σε 17-12 και παρόλο που η Σαντορίνη πλησίασε στον πόντο (21-20), στο 23-22 η επίθεση της Πολυνοπούλου και η κόντρα μπάλα της Κογιάρ έκαναν το 2-0.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο τρίτο σετ (1-3, 6-8), αλλά ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει από το σερβίς και με καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ προσπέρασε 16-13 και το 16-15 έγινε 19-15. Η Σαντορίνη πλησίασε σε 21-19 χωρίς όμως συνέχεια καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-20 και μαζί την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Η γνώμη του πάγκου
Τάκης Φλώρος (Π.Α.Ο.Κ.):
«Πολύ μεγάλη νίκη. Ήταν πρώτο παιχνίδι απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και ήταν πολύ καλό ξεκίνημα για εμάς. Το πρόγραμμά μας είναι πολύ δύσκολο αλλά μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ στους αντιπάλους μας. Όλες οι κοπέλες έπαιξαν καλά, με μία ή δύο αθλήτριες δεν μπορείς να νικήσεις».

Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα πολύ νευρικό ματς από τη μεριά μας, δεν διαχειριστήκαμε σωστά τα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού που είμασταν κοντά με τον ΠΑΟΚ και είχαμε τις ευκαιρίες μας. Γνωρίζαμε πως ούτως ή άλλως είχαμε ένα δύσκολο ξεκίνημα, αλλά έπρεπε να δείξουμε περισσότερη αποφασιστικότητα. Αφήνουμε πίσω μας αυτό το ματς και πάμε την επόμενη αγωνιστική για να πετύχουμε την πρώτη μας φετινή νίκη στο πρωτάθλημα».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.