Α1 γυναικών, Μαρκόπούλο-Θέτις Βούλας 0-3: Παραμένει ψηλά

Την 8η συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Θέτις Βούλας που έχει εδραιωθεί πλέον στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Το Μαρκόπουλο προσπάθησε, αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής με την ομάδα της Βούλας να βρίσκει τις λύσεις όποτε χρειάζονταν και να φτάνει στη νίκη.

Ο ΑΟΜ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 8-4 στο 1ο σετ, με τις φιλοξενούμενες να αντιδρούσν άμεσα για το 10-13 ενώ στο 13-14 με καλά σερβίς άνοιξαν τη διαφορά (13-16, 18-23). Ο ΑΟΜ πλησίασε σε 21-23, χωρίς όμως να πετύχει κάτι παραπάνω.

Στο β’ σετ το 7-7 έγινε 7-10 με συνεχό,μενα μπλοκ με το Μαρκόπουλο να καταφέρνει να μετατράπει το 13-17 σε 18-18, ωστόσο ο άσος με τον οποίο ισοφάρισε ήταν ο τελευταίος του πόντος καθώς η Θέτις με σερί 0-7 πήρε το σετ.

Παρόμοιo σκηνικό και στο τρίτο σετ όπου το 4-1 των γηπεδούχων έγινε 4-6 και το 13-14, 14-18 και 15-20 με το Μαρκόπουλο να πλησιάζει στον πόντο (19-20) αλλά επίθεση της Δραγουμάνου και μπλοκ της Σιρίνινα ουσιαστικά έκριναν το ματς υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η γνώμη του πάγκου

Έλενα Κανελλοπούλου (Προπονήτρια Μαρκόπουλου): «Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα και τα πολλά λάθη έφεραν την ήττα. Δεν πρέπει να μείνουμε στο παιχνίδι αυτό, πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και εύχομαι το νέο έτος να μας βρει όλους υγιείς και καλύτερους».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Σήμερα κάναμε άλλη μία νίκη η οποία ήταν αρκετά σημαντική. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, όχι μόνο από τη σημερινή εμφάνιση, αλλά από την συνολική προσπάθεια της ομάδας σ’ αυτό το πρώτο μισό του πρωταθλήματος. Επίσης θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στα κορίτσια που έρχονται από τον πάγκο, γιατί πραγματικά αυτές μας έχουν κρατήσει στα τελευταία παιχνίδια ».