Α1 γυναικών, ΠΑΟ-Άρης 3-1: Έμεινε ζωντανός

Ο Παναθηναϊκός κάνοντας την ανατροπή στο δ’ σετ πήρε το τρίποντο κόντρα στον Άρη και παρέμεινε στο κόλπο για την πρώτη τριάδα στον Α’ όμιλο.

Οι πράσινες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και πήραν εύκολα το πρώτο σετ και συνέχισαν να κυριαρχούν κόντρα στον αρνητικό Άρη μέχρι το 15-8 του 2ου σετ.

Σ’ εκείνο το σημείο οι κιτρινόμαυρες εμφανίστηκαν στον Άγιο Θωμά και το ντέρμπι άρχισε με τον Άρη να μειώνει σε 15-12 και παρόλο που ο ΠΑΟ ξέφυγε πάλι με 20-14, πλησίασαν σε 24-22 για να κλείσει το σετ με εξαιρετική επίθεση η Χαντάβα.

Ο Άρης όμως ήταν ανταγωνιστικός και το έδειξε προηγούμενος με 6-9, ενώ το 12-13 έγινε 12-17 με τέσσερα σερί μπλοκ χωρίς να μπορέσουν οι πράσινες να επιστρέψουν.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλέον είχε πάρει την ψυχολογία κι απέναντι στον ΠΑΟ που έμοιαζε να έχει αδειάσει πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα στο δ’ σετ (5-8) φτάνοντας στο 9-15 και διατηρώντας μέχρι το 15-19 τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο οι πράσινες γνωρίζοντας ότι ακόμη και η απώλεια βαθμού θα ήταν καταστροφική, άρχισαν να πιέζουν με την Χουντέκοβα να μειώνει σε 18-19 με τυχερό άσο και την Έβανς με επίθεση στην αντένα να κάνει το 20-20. Ο Άρης κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-23, με την Τσιτσιγιάννη να ισοφαρίζει και στην επόμενη φάση είχαμε απίθανο ράλι με τη Χαντάβα να κάνει το 24-23 με κόντρα επίθεση και τη βοήθεια του φιλέ. Κι ο ΠΑΟ τελείωσε τον αγώνα στο πρώτο ματς μπολ, όταν στο νέο ράλι η (μοιραία στο φινάλε) Σαβάρ κόπηκε στο μπλοκ για το τελικό 25-23.

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Η νίκη είναι πολύ σημαντική για μας κόντρα σε ένα αντίπαλο όπως ο Άρης. Πήραμε εύκολα το πρώτο σετ, το δεύτερο πιο δύσκολα, στο τρίτο αδικήσαμε τους εαυτούς μας και αγωνιστήκαμε όπως στο πρώτο σετ με τις Αμαζόνες. Στο τέταρτο αν και βρεθήκαμε πίσω από δικά μας λάθη, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και καταφέραμε να γυρίσουμε το σετ. Και εδώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες μου για το πάθος και την διάθεση που έδειξαν. Η μεγάλη επιθυμία και το καθαρό μυαλό των κοριτσιών στα κρίσιμα σημεία, ήταν πιστεύω τα στοιχεία που μας βοήθησαν να κερδίσουμε. Η νίκη αυτή είναι αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς που κάνουμε. Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο μας που δεν ήταν στο γήπεδο».

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-22, 18-25, 25-23)
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 15 (11/36 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 44% άριστες), Νεΐκοβα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 9 (9/18 επ.), Χαντάβα 22 (20/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Σάντσες 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 70% υπ. – 48% άριστες), Κασδοβασίλη 1 (1 άσσος), Λεωνίδου (22% υπ. – 22% άριστες), Πασσιά.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Σαβάρ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Δρακουλίδου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 15 (15/33 επ.), Έβανς 17 (16/41 επ., 1 άσσος, 39% υπ. – 33% άριστες) / Ρόγκα (λ, 72% υπ. – 52% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Τάνη, Τερζίου.