Γαλλία: Δύο στα δύο για Μιλούζ. Μπεζιέ

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής η Μιλούζ της Τζίνας Λαμπρούση πέρασε με νίκη από την έδρα της Κυπελλούχου Βενέγ, όπως και η Μπεζιέ της Άννας Σπανού που νίκησε εκτός την Μαρκ Εν Μπαρέλ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Έχοντας ρεπό στη 2η αγωνιστική η Μιλούζ συνέχισε με νίκη έχοντας την Ελληνίδα κεντρική στο βασικό της σχήμα (6 πόντοι με 5/13 επ., 1 μπλοκ) σε ένα ματς που ουσιαστικά ξεκίνησε από το 2ο σετ.

Εκεί η Μιλούζ πήγε να βγάλει τα μάτια της καθώς από την αρχή ήταν μπροστά στο σκορ και έφτασε στο 17-21 με την Βενέγ να μειώνει στον πόντο (21-22, 23-24), αλλά η επίθεση της Μπαγκ τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο σετ το ίδιο σκηνικό με το 8-15 να γίνεται 14-15 και το 22-24, 25-24 με την Βενέγ να έχει το προβάδισμα μέχρι το 27-26, όπου με τρεις επιθέσεις η Μιλούζ πήρε το σετ και τη νίκη.

Η Μπεζιέ με την Σπανού βασική (12 πόντοι με 6/15 επ., 2 άσους, 4 μπλοκ και 65% υπ. με 35% άριστες) πέρασε πιο εύκολα από την έδρα της Μαρκ Εν Μπαρέλ κάνοντας κι αυτή το 2χ2.