Ευρωβόλεϊ ανδρών: Όχι έτσι ρε παιδιά!

Η Εθνική ομάδα στην καλύτερη εμφάνιση των τελευταίων ετών άγγιξε βαθμό και ίσως το 5ο σετ που θα μας επέτρεπε να διεκδικήσουμε τη νίκη κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία, αλλά ένα τραγικό λάθος από τον ελληνικό πάγκο μας κόστισε την ήττα με 3-1…

του Δημήτρη Τυχάλα

Το εφιαλτικό ξεκίνημα του πρώτου σετ, δεν είχε ευτυχώς την ανάλογη συνέχεια με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να πιστώνεται τις σωστές αλλαγές, την εξαιρετική διαχείριση του παιχνιδιού ακόμη και μετά το 0-2, που μας επέτρεψε όχι απλά να μειώσουμε, αλλά να έχουμε την ευκαιρία να προηγηθούμε με 25-24 στο φινάλε του δ’ σετ, όταν έγινε το απίστευτο λάθος.

Στο ράλι που παίχθηκε ο Πρωτοψάλτης έκανε την κόντρα επίθεση για το προβάδισμα (με το λίμπερο των Πολωνών να βγάζει την άμυνα μεν αλλά οι συνθήκες να παραμένουν ευνοϊκές για την ελληνική ομάδα) όταν ξαφνικά ακούστηκε ο ήχος για το τσάλεντζ (το δικαίωμα των ομάδων να ζητήσουν την εξέταση του βίντεο για κάποια παράβαση). Ποιος το ζήτησε, ποιος το πάτησε το κουμπί και κυρίως γιατί το έκανε, ενώ η φάση ήταν σε εμάς και η παράβαση δεν ήταν καθαρή (ζητήσαμε επαφή με το φιλέ ενώ το οφθαλμοφανές που δεν έδωσε ο διαιτητής ήταν η διπλή μπαλιά στον Λεόν) είναι τα ερώτηματα που θα μας κυνηγούν αν δεν καταφέρουμε να προκριθούμε γιατί (και) σήμερα (όπως και με την Ουκρανία στην πρεμιέρα) βγάλαμε τα μάτια μας. Το βίντεο φυσικά έδειξε ότι δεν υπήρξε παράβαση, ο πόντος πήγε στην Πολωνία κι αμέσως μετά η κακή υποδοχή μας έφερε την κόντρα μπάλα για τους Πολωνούς που με τον Λεόν τελείωσαν το ματς.

Οι Πολωνοί που ξεκίνησαν το ματς με τα δεύτερα, αλλά μετά την επιστροφή της Εθνικής (τρομερή βοήθεια από Ζουπάνι, Ράπτη, αλλά και Βουλκίδη) ένας, ένας οι βασικοί μπήκαν μέσα αφού η ομάδα του Ανδρεόπουλου έδειξε ότι όντως μπορεί να σταθεί (παίζοντας στα όρια της) και σ’ αυτό το επίπεδο.

Κι είναι κρίμα να μην πάρουμε κάτι απ’ αυτό το ματς, καθώς στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ουκρανία νίκησε την Πορτογαλία (αποτέλεσμα που θέλαμε) και με δική μας νίκη επί των Πορτογάλων (αλλά και νίκ των Ουκρανών επί των Βέλγων) μπορούμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση στην ισοβαθμία (εκτός κι αν κόντρα στη Σερβία κάνουμε κάτι ανάλογο με το σημερινό).

Το ματς
Στο πρώτο σετ η εικόνα της Εθνικής κόντρα στην Πολωνία των πολλών αλλαγών ήταν αρκετά καλή μέχει το 11-13… Οι Πολωνοί μετέτρεψαν το 5-4 σε 5-8 με τα πρώτα σερβίς από τον Κατσμάρεκ και στο 11-13 ο Μπίενεκ πήγε στο σερβίς και χάσαμε τη μπάλα… Άσοι (σε Ανδρεόπουλο, Κοκκινάκη και Κουμεντάκη που πήρε τη θέση του πρώτου), μπλοκ σε όλους και το σκορ έφτασε στο 11-21.

Ο Ανδρεόπουλος στην εκκίνηση του β’ σετ ξεκίνησε με τον Ζουπάνι διαγώνιο και με τους Έλληνες διεθνείς να κρατούν την υποδοχή σε υποφερτά επίπεδα, είχαν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια. Φτάσαμε μάλιστα και στο +3 (8-5) με κόντρα του Ανδρεόπουλου για να μας ισοφαρίσουν οι Πολωνοί στο 10-10, ωστόσο με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Σλίβκα η Ελλάδα προηγήθηκε με 17-15 προκαλώντας το τάιμ άουτ του Χέινεν. Οι Πολωνοί ισοφάρισαν άμεσα, αλλά η ελληνική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα χάνοντας μάλιστα συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις (με Ανδρεόπουλο, Ζουπάνι) και στο 20-20 είχαμε την παράβαση του Πετρέα πάνω στο φιλέ (χρεώθηκε μεταφορά της μπάλας) για να ξεφύγουν οι Πολωνοί με 20-22 και στο 21-23 ο Ανδρεόπουλος έστειλε τη μπάλα άουτ, για να κλείσει το σετ με δικό του χαμένο σερβίς (22-25).

Παρά την απογοήτευση από το φινάλε του β’ σετ στο τρίτο ξεκινήσαμε ακόμη καλύτερα και προηγήθηκε 6-2 με άουτ του Σεμένιουκ, έφτασε στο 10-5 με νέο άουτ κι αμέσως μετά το τάιμ άουτ του Χέινεν με μπλοκ των Πετρέα, Κασαμπαλή φτάσαμε στο +6! Ο Χέινεν πέρασε στο ματς τον Λεόν, αλλά η Ελλάδα έφτασε στο 14-7 με κόντρα μπάλα του εξαιρετικού Πρωτοψάλτη, ο οποίος έχασε στην επόμενη φάση την ευκαιρία για το +8. Το κακό ήταν διπλό γιατί πήγε στο σερβίς ο Λεόν και παρόλο που σηκώσαμε τη μπάλα, το μπλοκ των Πολωνών έφερε το σκορ στο 15-12 με τον Ανδρεόπουλο να περνά στο ματς τον Ράπτη και με δική του κόντρα φτάσαμε πάλι στο +5 (18-13) που έμεινε μέχρι το 22-17 καθώς ο εκπληκτικός Ζουπάνι τελείωνε όλες τις μπάλες. Εκεί οι Πολωνοί πήραν την αλλαγή, ο Λεόν ξαναπήηε στο σερβίς και δεν μπορέσαμε να τον διώξουμε κατευθείαν (μπλοκ Νοβακόφσκι σε Ζουπάνι) με τον ελληνικό πάγκο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Πρωτοψάλτης έβγαλε την υποδοχή και τελείωσε την επίθεση για το 23-19, ο ίδιος έκανε το 24-20 κι ο Κασαμπαλής έδωσε τέλος στο σετ με επίθεση μετά από τρομερό σερβίς του Ζουπάνι!

Αυτή η εξέλιξη είχε ως αποτέλεσμα ο Χέινεν να ρίξει στο ματς Κούρεκ, Λεόν, Ντζίζγκα αλλά η Ελλάδα μέχρι το 8-9 ήταν μέσα στο παιχνίδι, για να προκύψουν εκεί τα εξαιρετικά σερβίς του Κούρεκ που έφεραν το σκορ στο 8-12… Παρόλα αυτά οι διεθνείς μας ήταν και πάλι τρομερά ανταγωνιστικοί καταφέρνοντας να φέρουν το σκορ στο 14-15 (τρομερή κόντρα Πρωτοψάλτη και φιλέ Κούρεκ, από σερβίς Κασαμπαλή) και να ισοφαρίσουμε 16-16 με απίθανο άσο του Πρωτοψάλτη στον Λεόν! Πλέον το παιχνίδι άρχισε και πάλι από την αρχή με την Ελλάδα να προηγείται 20-19, αλλά τους Πολωνούς να κάνουν το 20-21 με ατομικό μπλοκ του Σλίβκα στον Ζουπάνι. Στο 21-21 ο Βουλκίδης έχασε απίστευτη ευκαιρία να μας δώσει ξανά το προβάδισμα και στη συνέχεια μπερδευτήκαμε στην κόντρα μπάλα κι αντί για 22-21, το σκορ πήγε 21-23 με άουτ του Πρωτοψάλτη. Το άουτ του Κούρεκ έφερε νέα ισορροπία (23-23) με τον Βουλκίδη να σβήνει το πρώτο ματς μπολ τον Πολωνών και στο 24-24 έγινε το έγκλημα από τον ελληνικό πάγκο για να τελειώσει τόσο άδοξα το ματς..

Διαιτητές: Ολίνικ, Στόιτσα.