Ευρωβόλεϊ γυναικών: Η Ιταλία επέστρεψε στην κορυφή με θρίαμβο στο Βελιγράδι

Δώδεκα χρόνια μετά την προηγούμενη επιτυχία της, η Ιταλία είναι ξανά πρωταθλήτρια Ευρώπης με τις Μίριαλ Σίλα, Πάολο Εγκόνου να την οδηγούν σ’ ένα τεράστιο θρίαμβο με 3-1 επί της Σερβίας στο Βελιγράδι.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο τελικός για δύο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, ωστόσο η Σερβία δεν ήταν λογικό να μπορέσει να κερδίσει ένα δεύτερο ματς μέσα σε 24 ώρες παίζοντας μόνο με την Μπόσκοβιτς και ολίγον με τις κεντρικές… Κι όταν η Ιταλία διάβασε λίγο καλύτερα το πότε πήγαινε η μπάλα στις Πόποβιτς, Ράσιτς η Σερβία έπαθε ολικό μπλακ άουτ και το ματς ήρθε τούμπα με την Σκουάντρα Ατζούρα να επικρατεί πανάξια στην κατάμεστη Stark Arena του Βελιγραδίου.

Με την ώθηση του κόσμου η Σερβία παρά το μέτριο ξεκίνημα της Μπόσκοβιτς, προηγήθηκε 5-2 όμως η Ιταλία με την Σίλα να πιέζει από το σερβίς ισοφάρισε άμεσα και στο 10-9 με τα καλά σερβίς της Εγκόνου προηγήθηκε με 10-12.
Σ’ εκείνο το σημείο μπήκε στην εξίσωση το μπλοκ της Σερβίας για το 15-12, ωστόσο πάλι η Σίλα στη νέα περιστροφή που πήγε στο σερβίς πήρε δύο άσους (σερί με τη βοήθεια του φιλέ!) και το σκορ πήγε στο 15-16 με την Ιταλία να κρατά το προβάδισμα μέχρι το 19-20. Το οποίο έγινε 22-20 με μπλοκ της Λάζοβιτς στην Εγκόνου και άουτ της τελευταίας σε πλασέ (!) με τη Σερβία να φτάνει στο 24-22, αλλά η Σίλα έσβησε και τα δύο σετ μπολ, όχι όμως και το τρίτο όπου η Μπόσκοβιτς νίκησε το τριπλό μπλοκ διαμορφώνοντας το 26-24…

Στο 2ο σετ από την αρχή η Ιταλία είχε σταθερά το προβάδισμα με την Σερβία να κυνηγά συνεχώς το σκορ χάνοντας πολλές κόντρες ισοφάρισης, αλλά το 15-15 να έρχεται με άουτ της Πιετρίνι με την Σερβία στην τελική ευθεία του σετ να φτάνει στο 22-20 και να έχει και κόντα επίθεση. Η Λάζοβιτς όμως δεν την τελείωσε και η Πόποβιτς έκανε πλασέ άουτ με την Ιταλία όχι απλά να μένει ζωντανή, αλλά να τρέχει συνολικό σερί 0-5 (δύο άουτ η Μπόσκοβιτς) για το 22-25 και το 1-1.

04.09.2021, Belgrad, Stark Arena Volleyball, Europameisterschaft / Eurovolley 2021, Finale, Serbien (SRB) vs. Italien (ITA) Foto: Conny Kurth / www.kurth-media.de

Το ματς άρχιζε ξανά από την αρχή με την Σερβία να ξεκινά φουριόζα στο γ’ σετ και μέχρι το 11-7 να έχει τον απόλυτο έλεγχο με τον Ματζάντι να περνά την Μαλίνοφ αντί της Όρο και το παιχνίδι να αλλάζει κυρίως γιατί η υποδοχή της Σερβίας άρχισε να κάνει νερά. Η διαφορά έπεσε στον πόντο (11-10) και το 12-10 έγινε 12-13, όμως η Σερβία ήταν φανερά εκτός ρυθμού και με συνεχόμενα μπλοκ η Ιταλία ξέφυγε 14-18 (σερί 3-11). Το μομέντουμ ήταν με την Ιταλία που με την Μαλίνοφ πλέον έπαιζε σε άλλη ταχύτητα φτάνοντας στο 17-23 και στο 1-2.

Η όποια αντίδραση περίμεναν οι 20.000 Σέρβοι στο γήπεδο δεν ήρθε ποτέ, με το καλημέρα στο δ’ σετ το σκορ έγινε 1-4 και η Ιταλία πλέον έκανε πάρτι με το σκορ να παίρνει απίστευτες διαστάσεις (5-13) και την Εγκόνου με τρεις άσους να διαμορφώνει το 8-20…

Ρεκόρ με ειδική άδεια της Κυβέρνησης και Έλληνας κομισάριος
Μετά τον χθεσινό ημιτελικό-θρίλερ, η κυβέρνηση της Σερβίας έδωσε ειδική άδεια στην Ομοσπονδία βόλεϊ της χώρας προκειμένου να βγάλει στην κυκλοφορία και τα 20.000 εισιτήρια που υπήρχαν για τον τελικό στην Stark Arena (ενώ σύμφωνα με τα μέτρα που ισχύουν στη χώρα επιτρέπονταν μάξιμουμ 14.000 σε κλειστούς χώρους).

Έτσι το γήπεδο ήταν κατάμεστο (μέσα σε λίγες ώρες μοιράστηκαν τα επιπλέον 6.000 εισιτήρια κυρίως σε ομάδες, σχολεία) και δημιουργήθηκε νέο ρεκόρ προσέλευσης σε αγώνα γυναικείου βόλεϊ στην Ευρώπη.

Και σ’ αυτό το ιστορικό ματς υπήρχε και ελληνική εκπροσώπηση καθώς κομισάριος του αγώνα ήταν ο Περικλής Μπακοδήμος.

Τα σετ: 26-24, 22-25, 19-25, 11-25
*Οι πόντοι του Σερβίας προήλθαν από 1 άσσο, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Ιταλίας προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΣΕΡΒΙΑ (Ζόραν Τέρζιτς): Ογκνιένοβιτς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ράσιτς 12 (10/20 επ., 3 μπλοκ), Πόποβιτς Μ. 13 (7/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Λάζοβιτς 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-20% άριστες), Μιλένκοβιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ.-20% άριστες), Μπόσκοβιτς 21 (21/52 επ.) / Πόποβιτς Σ. (λ, 49% υπ.-32% άριστες), Μπούσα (0/2 επ.. 50% υπ.-50% άριστες), Κάριτς.

ΙΤΑΛΙΑ (Ντάβιντε Ματζάντι): Όρο (0/2 επ.), Κιρικέλα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Ντανέσι 8 (1/5 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Πιετρίνι 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-31% άριστες), Σίλα 20 (15/28 επ., 2 άσσους, 3 μπλοκ, 54% υπ.-42% άριστες), Εγκόνου 29 (25/47 επ., 4 άσσους) / Ντε Τζενάρο (λ, 63% υπ.-63% άριστες), Τζενάρι, Μαλίνοφ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παροκιάλε.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Τουρκία που νίκησε με 3-0 (25-20, 25-19, 25-23) την Ολλανδία.