Η Σερβία το πρώτο Ολυμπιακό εισιτήριο

Η ομάδα πόλο των ανδρών της Σερβίας κέρδισε τον τελικό του world league και πήρε την πρώτη πρόκριση για τους Αγώνες του Τόκιο.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, οι χρυσοί Ολυμπιονίκες νίκησαν τους παγκόσμιους πρωταθλητές Κροάτες 12-11 μέσα στο Βελιγράδι και κέρδισαν το γουόρντλ λιγκ. Με τη νίκη τους αυτή έκλεισαν θέση στο Τόκιο και σε περίπτωση που θα είναι φιναλίστ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γκουάνγκζου, τότε θα έχει ενδιαφέρον και ο μικρός τελικός αφού τα εισιτήρια που δίνει το παγκόσμιο είμαι δύο.
Στο μικρό τελικό, η Αυστραλία έκανε τη μίνι έκπληξη και κέρδισε 11-10 την Ισπανία που σε όλο το τουρνουά έδειξε πολύ καλό πρόσωπο.