ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη για την ΑΕΚ

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι στο γιουροπίαν λιγκ, αφού νίκησε με 34-26 την Ταταμπάνια στη Χαλκίδα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι, η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματά της και προηγήθηκε (3-1) απέναντι στην Ταταμπάνια, η οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει (6-3). Οι κιτρινόμαυροι με ευκολία και καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση (11-7) διατήρησαν μια μικρή, αλλά σταθερή διαφορά (13-10) και έτσι από την στιγμή που οι Ούγγροι δεν κατάφεραν να πιέσουν την ΑΕΚ (15-11) έγινε το 16-12 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με φόρα (20-14) και ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ της διαφορά (23-16). Η Ένωση διατήρησε την εξαιρετική της άμυνα και επίθεση και κατάφερε να ξεφύγει (28-18), αφού η Ταταμπάνια δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των κιτρινόμαυρων (29-21). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν έριξε την απόδοσή της και με συγκέντρωση και πάθος έμεινε σε θέση οδηγού (31-24), με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με 34-26.

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 11-7, 13-10, 15-11, 16-12 (ημιχρ.), 20-14, 23-16, 28-18, 29-21, 31-24, 34-26.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Τζηράς 6, Νικολαϊδης,  Λέμος 2,  Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μπεριά 2

ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ (Μάτιτς): Μόλναρ 1, Τοθ 2, Γιουχάζ 3, Μπάλιντ, Περένι, Χόρνιακ 1, Στόινιτς 2, Μπαρτούζ, Σουνάικο 2, Μπάλογκ 5, Ούρμπαν 2, Αντσίν 3, Ζντόλικ 3, Ουσάλ 1, Φοτάς 1.

Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι:3/3-3/4.