ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ηττήθηκε από την ελβετική Σαφχάουζεν με 31-28 στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου «Τάσος Καμπούρης» στη Χαλκίδα για την 6η αγωνιστική της ευρωπαϊκής λίγκας και η πρόκριση πλέον γίνεται περίπλοκη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Σαφχάουζεν να αποκτά ένα ελαφρύ προβάδισμα δύο τερμάτων στο τέλος του ημιχρόνου (15-17). Η Ελβετική ομάδα εκμεταλλεύτηκε αυτήν την διαφορά των δύο τερμάτων στο δεύτερο μέρος, την οποία διατήρησε μέχρι το 50′ λεπτό (26-24). Οι κιτρινόμαυροι μάζεψαν την διαφορά στα επόμενα πέντε λεπτά και ισοφάρισαν το σκορ (26-26, 55′ λεπτό), αλλά η Σάφχαουζεν είχε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι και με ένα επί μέρους σκορ 5-2, νίκησε εκτός έδρας με 31-28. Η Ένωση δέχθηκε την τέταρτη σερί της ήττα στους ομίλους και έπεσε στο 2-4, ίδιο ρεκόρ με την Ελβετική Σαφχάουζεν, η οποία υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω νικών στα μεταξύ τους παινχίδι.
Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 9-9, 9-11, 12-14, 15-17 (Ημίχρονο), 16-19, 20-22, 22-24, 24-26, 26-26, 28-31
ΑΕΚ: Μυλωνάς 7, Πλάθα Χιμένεθ 5, Μπεριά 3, Τζίρας 5, Αραμπατζής 3, Κοτσιώνης 2, Ουγκάλντε Γκαρσία 2, Παπαδιονυσίου 1
Σαφχάουζεν: Κανέλας Ρέιξαχ 7, Σμιντ 5, Γκέρμπλ 5, Τσέντερ 6, Κούτελ 2, Σέλκερ 2, Μάνος 1, Τόμινεκ 2, Χέρμπουργκερ 1