ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Πρεμιέρα με ήττα στο Έντμοντον για Τσοπούλου, Μαναβή

Τα λάθη στο φινάλε και των δύο σετ κόστισαν την ήττα της Εθνικής ομάδας στην πρεμιέρα της στο τουρνουά τριών αστέρων του Έντμοντον στον Καναδά.

Οι Γιαπωνέζες Τάκε, Κουσάνο επικράτησαν με 2-0 σετ (21-17, 22-20) στο ματς για τον 7ο όμιλο του κυρίως ταμπλό και πλέον οι Κωνσταντίνα Τσοπούλου και η Δήμητρα Μαναβή πρέπει να επικρατήσουν στο δεύτερο αγώνα τους τις Ελβετίδες Καλουόρι, Γκέρσον οι οποίες ηττήθηκαν με 2-0 (21-19, 32-30) από τις Πολωνές Μπρσόστεκ, Γκρομαντόφσκα, προκειμένου να μην αποχαιρετίσουν πρόωρα την πόλη του Καναδά.

Στο πρώτο σετ το ελληνικό δίδυμο ξεκίνησε πολύ καλά (0-2, 1-4) όμως έχασε πολύ γρήγορα τη διαφορά (3-4, 6-6) και μέχρι το 12-12 υπήρχε απόλυτη ισορροπία. Εκεί οι Γιαπωνέζες πήραν κεφάλι στο σκορ (15-13) με την Εθνική να ισοφαρίζει δύο φορές (15-13, 17-15, 17-17) όμως στη συνέχεια δέχθηκε ένα σερί 4-0 για να χαθεί το πρώτο σετ. Σχεδόν παρόμοιο το σκηνικό και στο β’ σετ όπου το ελληνικό δίδυμο προηγήθηκε με 2-6 και το 5-7 έγινε 6-10, αλλά οι Γιαπωνέζες μείωσαν ξανά γρήγορα (8-10), πλησίασαν στον πόντο (10-11) και κατάφεραν να μετατρέψουν το 14-16 σε 18-16 με άσο. Η Εθνική ισοφάρισε σε 19-19 με δικό της άσο, όμως δεν μπόρεσε να περάσει ξανά μπροστά και τελικά έχασε το σετ με 22-20.