Προ-Ολυμπιακό γυναικών: Η Τουρκία στο Τόκιο!

Ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις το τουρνουά στο Άπελντορν της Ολλανδίας, αλλά το φινάλε ήταν ιδανικό για την Τουρκία που νίκησε 3-0 τη Γερμανία και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στην πρεμιέρα του προ-Ολυμπιακού η Τουρκία είχε χάσει σχετικά εύκολα με 3-1 από τη Γερμανία, ενώ νίκησε την Κροατία έχοντας χάσει το πρώτο σετ και στα επόμενα δύο ματς χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να λυγίσει το Βέλγιο και την Πολωνία.

Ειδικά στον χθεσινό ημιτελικό βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο καθώς η Πολωνία είχε 6 ματς μπολ στο δ’ σετ, όμως όχι μόνο επέζησε, αλλά εμφανίστηκε στον σημερινό τελικό αποφασισμένη για να τελειώσει τη δουλειά.

Και το έκανε παρόλο που η διαγώνια της Μεριέμ Μποζ είχε 4/25 επιθέσεις, ωστόσο σήμερα όλα τα λεφτά ήταν οι ακραίες και οι κεντρικές. Μπαλαντίν (16/27), Ισμαΐλογλου (7/13) και οι Εντά (9/16), Γκιουνές (8/11) έφεραν την Τουρκία σε θέση ισχύος με την Γερμανία να καταρρέει στο πιο κρίσιμο ματς και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλο της.

Κι αυτό γιατί η Λίπμαν ήταν στα ίδια επίπεδο με το ματς (21/48 στην πρεμιέρα, 16/37 σήμερα) αλλά εντελώς μόνη επιθετικά.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-22
Τουρκία (Γκουϊντέτι): Ναζ 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Μπαλαντίν 18 (16/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ.-15% άριστες), Ισμαΐλογλου 7 (7/13 επ., 55% υπ.-32% άριστες), Μποζ 5 (4/25 επ., 1 άσο), Εντά 14 (9/16 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γκιουνές 11 (8/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σεμπνέμ –λ (33% υπ.-11% άριστες).
Γερμανία (Κοσλόφσκι): Χάνκε 1 (1/4 επ.), Γκέρτις 2 (2/12 επ., 55% υπ.-27% άριστες), Λίπμαν 17 (16/35 επ., 1 άσο), Όρτμαν 14 (9/27 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ.-26% άριστες), Σχέλτσελ 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Βάιτσελ 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Πόγκανι -λ (30% υπ.-17% άριστες) /Μέλερ, Μποκ.