ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Εύκολα η ΑΕΚ

Με εύκολη νίκη ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της στην χάντμπολ πρεμιέρ η ΑΕΚ που επικράτησε 42-17 επό της Σαλαμίνας στο ΟΑΚΑ για την 1η αγωνιστική.

Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα έδειξε την δυναμική της καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν μπροστά με 5-1, ενώ το δεκάλεπτο την βρήκε να προηγείται στο σκορ 8-2. Οι δύο Ισπανοί (Ουγκάλντε και Χιμένεθ) είχαν σημειώσει μάλιστα τα 6 από τα 8 τέρματα, ξεκινώντας «ζεστοί» το παιχνίδι. Η ΑΕΚ έφθασε στο 15ο λεπτό να προηγείται και με 8 γκολ διαφορά (11-3), αλλά η Σαλαμίνα μείωσε (12-6). Όμως, αυτό δεν άγχωσε την «Ένωση» που πάτησε το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε στο σκορ παίρνοντας προβάδισμα 10 γκολ (18-8), ενώ το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να επικρατεί 20-9.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την ΑΕΚ όπως τελείωσε και το πρώτο. Οι Χιμένεθ και Αραμπατζής με δύο γκολ o καθένας, μεγάλωσαν τη διαφορά (24-10). Η Σαλαμίνα πέτυχε δύο διαδοχικά γκολ, αλλά την «απάντηση» την έδωσε ο Κεδέρης με, επίσης, δύο τέρματα (26-12) στο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους. Στη συνέχεια, η «Ένωση» εκτόξευσε το σκορ (34-15) και ολοκλήρωσε με άνεση το παιχνίδι νικώντας 42-17.

Πεντάλεπτα: 5-1, 7-2, 11-4, 13-6, 15-7, 20-9 (ημχ.), 24-12, 26-12, 29-14, 32-14, 36-16, 42-1
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Τζηράς 3, Νικολαΐδης 1, Λέμος 1, Αντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 4, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 5, Μόγια 1, Κοτσιώνης 2, Ζαρίκος 3, Παπαδιονυσίου 4, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 2, Κεδέρης 6
Σαλαμίνα (Χριστοδούλου – Μπακαούκας): Γ. Μπακαούκας, Πετράκος 3, Τσαρπαλής, Σκαρλάτος, Χιλώτης, Καρδάσης, Τρούλος 2, Τσομπανίδης 4, Πασλής, Βαζιλόπουλος 2, Φίλης, Χαραλάμπους 1, Δίπλαρος 2, Γεωργακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1
Δίλεπτα: 3-4 Πέναλτι: 1/2- 1/1