ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Με νίκη ολοκλήρωσε την 1η φάση ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας του Δούκα με 36-24 και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση της χάντμπολ πρεμιέρ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και προηγήθηκαν με δύο γκολ μέχρι το 10′ λεπτό (5-7), με τους Πειραιώτες να ανατρέπουν την διαφορά και να προηγούνται στα επόμενα λεπτά με δύο τέρματα στο τέλος του ημιχρόνου (16-14). Οι Πειραιώτες είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο μέρος και με ένα επί μέρους σκορ 20-10 νίκησαν τον Δούκα με 36-24. Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στους 16 πόντους και την δεύτερη θέση (είχαν -4 τιμωρία), με τον Δούκα να είναι τρίτος με έντεκα, αλλά να απειλείται και με την πιθανότητα ότι θα πέσει σε θέση εκτός playoffs στην τελευταία αγωνιστική. Πιο αναλυτικά, ο Δούκας θα παίξει με τον ισόβαθμο τέταρτο Διομήδη την Τετάρτη, ενώ ο Ιωνικός Ν.Φ. με ένα πόντο λιγότερο θα αντιμετωπίσει την τελευταία Σαλαμίνα. Αν ο Δούκας τερματίσει πέμπτος, τότε θα μείνει εκτός playoffs.
Πεντάλεπτα: 2-5, 5-7, 10-9, 13-11, 15-13, 16-14 (ημχ.), 17-16, 20-18, 25-19, 29-21, 33-22, 36-24
Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαββίδης): Κουκουλάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3,Κανδύλας 5, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής 3,Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 4, Οστρούτσκο 2
Δούκας (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 2, Τσιγαρίδας 4,  Παναγιώτου 2,  Γερουλάνος 2, Αναστασίου 2, Πάνου 2, Λάνκα 4, Τζανιδάκης 1, Στεφανίτσης 4